آخرین بروزرسانی: 1399/9/25

  مدیریت: دکتر اسماعیل طحانیان    

   

 مرکز کامپیوتر دانشگاه  شاهرود در سال ۱۳۷۲ ابتدا با هدف ارائه سرویس‌های کامپیوتر راه‌اندازی شد و همگام با رشد سریع دانشگاه گسترش یافته است.

 در حال حاضر این مرکز با در اختیار داشتن حدود ۳۰۰ دستگاه کامپیوتر و تجهیزات ویژه شبکه  مسئول ارائه تمامی سرویس‌های عمومی و تخصصی کامپیوتر و پشتیبانی فنی دانشگاه شاهرود می‌باشد. همچنین این مرکز مسئول پشتیبانی حدود ۱۵۰۰ دستگاه کامپیوتر مستقر در واحدهای مختلف است.

از دیگر سرویس‌های ارائه شده توسط این مرکز، خدمات شبکه‌ای، شامل تامین ارتباط اینترنت، اینترانت و سرویس‌های عمومی شبکه می‌باشد.

در حال حاضر تمامی خدمات شبکه‌ای بر روی پلاتفورم‌های HP و تحت سیستم عامل لینوکس از طریق LAN اختصاصی  در بستر فیبر نوری ارائه می شود.

در حال حاضر دسترسی به اینترنت با استفاده از فیبر نوری توسط دو منبع شرکت دیتای مخابرات با پهنای باند ۲۳۰ مگابیت در ثانیه و شرکت ارتباطات زیرساخت با پهنای باند ۲۰ مگابیت در ثانیه فراهم شده است.

ساختار جدید شبکه دانشگاه به‌گونه ای طراحی شده است که کلیه خدمات ICT در سطح دانشگاه و ارتباطات درون شبکه‌ای و فرا شبکه‌ای در آینده بتواند از طریق سیستم‌های کامپیوتری ارائه شود.

تمامی واحدهای دانشگاهی واقع در پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین، دانشکده کشاورزی واقع در بسطام و مجموعه خوابگاه‌های برداران و خواهران تحت پوشش شبکه بی‌سیم می‌باشد.

ارائه خدمات اینترنتی به بیش از ۲۰۰ عضو هیات‌علمی دانشگاه شاهرود از طریق ADSL یا وایرلس از دیگر خدمات مرکز کامپیوتر می‌باشد.

 

تاکنون چند کارگاه آموزشی در زمینه آموزش کارکنان دانشگاه توسط مرکز کامپیوتر برگزار شده است.
فایل معرفی مرکز کامپیوتر و آموزش‌های ضروری اولیه

 

خلیل کلائی دارابی

خلیل کلائی دارابی

پست سازمانی: رئیس اداره فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای
تلفن: 2236
پست الکترونیک: kkolaee{AT}shahroodut.ac.ir

سید مسلم حسینی

سید مسلم حسینی

پست سازمانی: کارشناس مسئول وب
تلفن: 2567
پست الکترونیک: sm.hosseini{AT}shahroodut.ac.ir
رزومه لینکدین گیت هاب

احسان رفیعی نژاد

عکس موجود نيست.

احسان رفیعی نژاد

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 3031
پست الکترونیک:

رضا رمضانیان

عکس موجود نيست.

رضا رمضانیان

پست سازمانی: رئیس اداره شبکه و زیرساخت
تلفن: 2236
پست الکترونیک: r_ramezanian{AT}shahroodut.ac.ir

میثم عضدی

عکس موجود نيست.

میثم عضدی

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 2489
پست الکترونیک: mazodi{AT}shahroodut.ac.ir

محمدعلی پیله‌ور

عکس موجود نيست.

محمدعلی پیله‌ور

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 3410
پست الکترونیک:

فیبرنوری خوابگاه خواهران

در تاریخ ۷ مهرماه ۱۳۹۴ پروژه فیبرنوری خوابگاه خواهران با حضور دکتر فاتح ریاست محترم دانشگاه به بهره‌برداری رسید. در حال حاضر در تمامی اتاقهای تا ۴ تخته خوابگاه‌ خواهران یک نود و در اتاق‌های بیش از ۴ تخته ۲ نود وجود دارد و دانشجویان می‌توانند با استفاده از کابل به اینترنت پر سرعت دسترسی داشته باشند.

افزایش پهنای باند دانشگاه

بر اساس مصوبه شورای انفورماتیک دانشگاه مورخ ۷ مهر ۱۳۹۴ از تاریخ ۲۴ مهر ماه ۱۳۹۴ پهنای باند دانشگاه از 160Mbps به 230Mbps افزایش یافت. همچنین پهنای باند دریافتی از شرکت مخابرات نیز از 8Mbs به 20Mbps افزایش یافت.

راه‌اندازی فایل سرور دانشگاه

در اوایل آبان ماه ۱۳۹۴ فایل سرور دانشگاه توسعه یافت. اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شاهرود می‌توانند از طریق فایل سرور دانشگاه اقدام به دانلود نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی نمایند (دقت نمایید برای دریافت نرم افزار حتماً ارتباط اینترنت خود را قطع نمایید). اگر نرم‌افزار مورد نظر شما در بخش مربوطه وجود نداشته باشد، می‌توانید مشخصات نرم‌افزار مورد نظر خود را از طریق پست الکترونیکی software@shahroodut.ac.ir به مرکز کامپیوتر ارسال نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به دانلود و بارگذاری در فایل سرور اقدام شود.

اجراي شبكه فيبر نوري و شبكه كابلي ساختمان كتابخانه

اجراي شبكه فيبر نوري و شبكه كابلي ساختمان كتابخانه مرکزی با بيش از 270 نود، واقع در پرديس فناوري هاي نوين از جمله فعالیت‌های اخیر مرکز کامپیوتر می‌باشد که در نیمه آبان ماه ۱۳۹۴ به انجام رسید.

تامین اینترنت وایرلس خوابگاه‌های خودگردان

انعقاد قرارداد تامين اينترنت دو خوابگاه خودگردان احمديان و ميرابوطالب با پهناي باند هر خوابگاه 8Mbps با حجم مصرف نامحدود، با عقد قرارداد جدید، پهنای باند اینترنت در هر خوابگاه از 2Mbps به 8Mbps افزایش یافت.

به روز رسانی سایت کامپیوتر واقع در پردیس مرکزی دانشگاه

در آبان ماه ۱۳۹۴ مرکز کامپیوتر با خرید شصت دستگاه كامپيوتر جديد و جايگزيني با كامپيوترهاي قديمي سايت برادران و خوهران واقع در پردیس پرديس مركزي اقدام به به‌روزسانی سخت‌افزاری سایت کرد. در حال حاضر دانشجویان می‌توانند با مراجعه با سایت از خدمات مرکز کامپیوتر در زمینه‌های نرم‌افزاری و اتصال به اینترنت استفاده کنند.

تقویت شبکه وایرلس خوابگاه خواهران

در آغاز سال تحصیلی جدید مرکز کامپیوتر با افزايش 15 دستگاه راديو وايرلس در مجموعه خوابگاه‌های خواهران نسبت به تقويت شبكه بي سيم در این مجموعه خوابگاهی اقدام کرد.

افزایش ترافیک ماهیانه دانشجویان

بر اساس مصوبه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات مورخ ۱/۱۰/۱۳۹۴ ترافیک ماهیانه دانشجویان در مقاطع مختلف به شرح زیر افزایش یافت: ۱- دانشجویان کارشناسی از ۱/۵ گیگابایت به ۳ گیگابایت با محدودیت زمانی ۶۰ ساعت در ماه ۲- دانشجویان کارشناسی ارشد از ۴ گیگابایت به ۶ گیگابایت ۳- دانشجویان دکتری از ۶ گیگابایت به ۱۰ گیگابایت

ارتقاء پست الکترونیکی دانشگاه

در اواخر دی ماه ۱۳۹۴، پست الکترونیکی دانشگاه از نسخه ۸ اکسیژن به نسخه ۹ ارتقاء یافت و یک دستگاه سرور جدید جایگزین سرور قدیمی گردید که مجموعه این اقدامات منجر رفع مشکلات گذشته پست الکترونیک شد. شایان ذکر است که تمامی اعضای هیات علمی دانشگاه صنعتی شاهرود و دانشجویان تحصیلات تکمیلی امکان استفاده از پست الکترونیکی اختصاصی دانشگاه را دارند.

ارتقاء سیستم اتوماسیون اداری

در بهمن‌ ماه ۱۳۹۴ سیستم اتوماسیون اداری به نسخه ۳۳.۱۰.۱ ارتقاء پیدا کرد که منجر به افزایش قابلیت‌های آن گردید. در حال حاضر سیستم اتوماسیون از طریق آدرس http://automation.shahroodut.ac.ir با تمامی مرورگرها قابل استفاده می‌باشد.

راه‌اندازی سیستم پاسخگویی به سوالات

در تاریخ ۱۲ خرداد ماه ۱۳۹۵ سیستم پاسخ‌گویی به سوالات مربوط به مرکز کامپیوتر راه‌اندازی شد. از این پس اساتید، دانشجویان و کارکنان دانشگاه می‌توانند با استفاده از این سیستم به ثبت پرسش‌های خود اقدام کنند. این سامانه در آبان ماه ۱۳۹۵ دچار تغییراتی گردید که استفاده از آن برای کاران ساده‌تر شد.

خرید آنتی ویروس

در خرداد ماه ۱۳۹۵ تعدادی آنتی ویروس کسپراسکای با پشتیبانی دوساله خریداری شد و در اختیار اساتید قرار گرفت. همچنین این آنتی ویروس در بخش‌های اداری نیز مورد استفاده قرار گرفت.

انتقال دیتا به پردیس مهندسی و کشاورزی بر بستر فیبر نوری

در مهرماه ۱۳۹۵ برقراری ارتباط بین پردیس کشاورزی و پردیس مهندسی با مرکز کامپیوتر بر بستر فیبر نوری به انجام رسید. با این کار سرعت انتقال دیتا از حدود ۹۰ مگابیت برثانیه به بیش از ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه افزایش یافت، که موجب افزایش محسوس سرعت اینترنت و شبکه داخلی دانشگاه در دو پردیس مهندسی و کشاورزی شد.

راه‌اندازی سرویس بروزرسانی آفلاین سیستم عامل‌های ویندوز

در خرداد ماه ۱۳۹۶ سرویس بروزرسانی سیستم عامل‌های ویندوز به صورت آفلاین به بهره‌برداری رسید. از این پس اساتید، کارکنان و دانشجویان می‌توانند با استفاده از این سرویس جدیدترین بروزرسانی‌ها را به صورت آفلاین دریافت کنند.

بهره‌برداری از وبسایت جدید دانشگاه صنعتی شاهرود

عکس موجود نيست.

در نسخه جدید وبسایت قابلیت مشاهده وبسایت در دستگاه‌های مختلف مانند گوشی موبایل، تبلت و ... فراهم شده است. همچنین ساختار ظاهری وبسایت به‌طور کامل تغییر کرده است.

صورت‌جلسه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات مورخ ۷ مهر ۹۴ (1394/8/27)

صورت‌جلسه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات مورخ ۷ مهر ۹۴

صورت‌جلسه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات مورخ ۲۴ تیر ۹۴ (1394/8/27)

صورت‌جلسه شورای ارتباطات و فناوری اطلاعات مورخ ۲۴ تیر ۹۴

آخرین بروزرسانی: 1398/7/23

۱- خدمات پردازشی (Processing Services)

مرکز کامپیوتر با در اختیار داشتن سه سایت مستقل در پردیس مرکزی،‌ پردیس مهندسی و پردیس کشاورزی آماده ارائه خدمات به دانشجویان در تمامی مقاطع می‌باشد.

 ۲- سرویس اینترنت (Internet Services)
کاربران دانشگاهی شامل دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، کارمندان و اعضای هیات علمی می‌توانند از طریق کامپیوترهای مرکز کامپیوتر یا کامپیوترهای  بخش‌های دیگر دانشگاه و با داشتن امکان دسترسی مجاز(account) از سرویس اینترنت استفاده کنند. در حال حاضر به دانشجویان دکتری ماهیانه ۱۵ گیگا بایت،‌ به دانشجویان کارشناسی ارشد ماهیانه ۱۰ گیگا بایت و به دانشجویان کارشناسی ماهیانه ۵ گیگا بایت ترافیک اختصاص داده شده است.

درحال حاضر پهنای ماند موجود در دانشگاه ۲۵۰مگابیت بر ثانیه می‌باشد که از دو سرویس دهنده‌ مخابرات به میزان ۲۳۰  مگابیت و شرکت ارتباطات پارسیان به میزان ۲۰ مگابیت بر ثانیه تامین می گردد.

 ۳- سرویس اینترنت توسط سیستم بیسیم (Wireless)
علاوه بر امکان اتصال به اینترنت از طریق کامپیوترهای شخصی (PC) متصل به کابل شبکه، کاربران می توانند از طریق شبکه Wireless دانشگاه نیز از اینترنت استفاده کنند. تقریبا تمامی ساختمان های موجود در دانشگاه شامل خوابگاه های دختران و پسران، دانشکده ها و ... تحت پوشش این شبکه می باشند.

 ۴- پشتیبانی از سرویس های برخط
مرکز کامپیوتر مسئول ارائه، پشتیبانی و به روز رسانی سرویس های پست الکترونیکی، وب سایت اصلی دانشگاه، سایت مرکز آموزش های الکترونیکی، سامانه ی مجلات،  فایل سرور، سرویس دانشجویی، فرهنگی، سامانه تغذیه، فیش حقوقی، خدمات کتابخانه و تمامی سرویس های برخط موجود در دانشگاه به کاربران می باشد.

 ۵- پشتیبانی از سرورهای داخلی دانشگاه 
علاوه بر سرورهای برخط که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند، تعدادی از سرورها نیز وظیفه سرویس دهی به کاربران درون دانشگاه را بر عهده دارند. از آن جمله می توان به DHCP, DNS, HPC, ...  مانند  اشاره کرد. مرکز کامپیوتر مسئولیت راه اندازی و پشتیبانی این سرورها را نیز بر عهده دارد.

 ۶- سيستم هاي مانيتورينگ
در اين بخش از Config سوييچ ها و روتر هاي دانشگاه تا کنترل و مانيتورينگ همه چيز تحت کنترل ميباشد. 3 سيستم مانيتورينگ در مرکز داير مي باشد که کارهاي زير را انجام ميدهد: 1- مانيتورينگ پهناي باند مصرفي دانشکده ها بصورت (روزانه – هفتگي – ماهيانه- ساليانه) از داده ها و ميزان مصرف در تمامي ساعات Backup تهيه مي شود 2- مانيتورينگ سوييچ ها و روتر هاي مرکز از لحاظ اتصالات ، قطعي ها و Alarm هاي مختلف 3- مانيتورينگ کاربران پر مصرف در سطح دانشگاه و گزارش گيري (پر بازديد ترين سايتها ،پر بازديدترين پروتکل ها و ...) 4- مانیتورینگ سرورها در صورت بروز هر گونه مشکل و از کار افتادن سرویس ها

 ۷- مرکز دانلود (FTP)

در  مرکز دانلود دانشگاه مجموعه بزرگی از فیلم‌های آموزشی در تمام زمینه‌های مورد نیاز دانشجویان و  نرم‌افزارهای مورد نیاز اساتید و دانشجویان گردآورس شده است. این سرویس تنها در داخل دانشگاه و از طریق اتصال یا کابل قابل استفاده می‌باشد.

 ۷- سیستم تیکتینگ (سامانه پاسخگویی)

در این سامانه کاربران می‌توانند تمامی مشکلات خود را که به مرکز کامپیوتر مربوط می‌شود با ما در میان بگذارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل ممکن راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند.

 

سایت برادران واقع در پردیس اصلی دانشگاه

این سایت ویژه دانشجویان پسر می‌باشد که مجهز به 110 کامپیوتر متصل به اینترنت است. همچنين دانشجویان می‌توانند با لپ‌تاپ‌های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت وصل شوند.

سایت خواهران واقع در پردیس اصلی

این سایت مختص دانشجویان خانم می باشد که مجهز به 110 کامپیوتر متصل به اینترنت است.همچنين دانشجویان می توانند بوسیله لپ تاپ های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت متصل شوند.

مرکز داده

تمامی سرور ها و تجهیزات اصلی شبکه مانند سوئیچ ها و روتر ها در مرکز داده(اتاق امن) نگهداری می شوند. فضای این اتاق با استاندارد یک اتاق امن مانند کف کاذب برای کابلینگ سرویس دهنده ها، سرویس تهویه و سرمایشی مناسب، رک های یک شکل و استاندارد، یو پی اس، اطفاء حریق، درب ضد سرقت با قفل الکترونیکی و .. منطبق می باشد.

سایت برادران واقع در پردیس مهندسی

این سایت ویژه دانشجویان پسر می‌باشد که مجهز به۴۰ کامپیوتر متصل به اینترنت است. همچنين دانشجویان می‌توانند با لپ‌تاپ‌های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت وصل شوند.

سایت خواهران واقع در پردیس مهندسی

این سایت مختص دانشجویان خانم می باشد که مجهز به ۳۵ کامپیوتر متصل به اینترنت است.همچنين دانشجویان می توانند بوسیله لپ تاپ های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت متصل شوند.

کلاس مجهز به کامپیوتر

در مرکز کامپیوتر خوارزمی واقع در پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین یک کلاس مجهز به ۳۵ دستگاه کامپیوتر جهت برگزاری کلاس‌های عملی وجود دارد.

استفاده اشتراکی از اکانت اینترنت (1394/9/2)

دانشجویان گرامی نباید یوزر و پسوردی برای استفاده از اینترنت در اختیار آنها گذاشته شده است را به دیگران بدهند و یا به‌طور اشتراکی از اکانت دیگران استفاده کنند. هرگونه عواقب احتمالی این کار به عهده شخص دانشجو می‌باشد.

قانون جرائم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران (1393/3/19)

قانون جرائم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS نسخه های ۱۰ به بالا (1397/7/10)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS نسخه های ۱۰ به بالا

نحوه اتصال به اینترنت دانشگاه در لینوکس mint (1397/5/22)

آموزش تصویری نحوه ساختن vpn و اتصال به اینترنت دانشگاه در لینوکس mint

معرفی مرکز کامپیوتر و آموزش‌های ضروری اولیه (1395/8/17)

پیشنهاد می‌شود فایل ضمیمه را مطالعه بفرمایید

راهنمای سیستم تیکتینگ (1395/3/10)

راهنمای سیستم تیکتینگ

LAN IP & Wireless IP (1394/11/18)

IPهای لازم برای اتصال به اینترنت در پردیس‌های دانشگاه در فایل ضمیمه آورده شده است.

راهنمای رفع مشکل پیغام Error 800 (1393/3/18)

راهنمای رفع مشکل پیغام Error 800

راهنمای اتصال به اینترنت با کامپیوتر از طریق Wireless (1393/3/18)

این فایل حاوی راهنما برای اتصال به اینترنت با کامپیوتر از طریق Wireless دانشگاه می باشد.

راهنمای اتصال به ایمیل سرور دانشگاه(Axigen) از طریق outlook (1393/3/18)

راهنمای اتصال به ایمیل سرور دانشگاه(Axigen) از طریق outlook

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های اَندروید(Android) (1393/3/18)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های اَندروید(Android)

راهنمای ساختن کانکشن PPPOE برای ADSL (1393/3/18)

راهنمای ساختن کانکشن PPPOE برای ADSL

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS (نسخه های قبل از ۱۰) (1393/3/18)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS

راهنمای ساختن VPN در ویندوز فون 8.1 (1393/3/18)

راهنمای ساختن VPN در ویندوز فون 8.1

فرم تقاضای شناسه کاربری سیستم های مرکز کامپیوتر (1393/3/19)

پس از پرکردن فرم به مرکز کامپیوتر مراجعه فرمایید.(مخصوص اعضای هیئت علمی)

فرم مربوط استفاده ی از ADSL (1393/3/19)

پس از پر کردن فرم توسط کاربر، به مرکز کامپیوتر مراجعه کرده و پس از مهر و امضا به شرکت درنا تحویل دهید. این فرم مخصوص اعضای هیئت علمی و کارکنان دانشگاه می باشد.

تعهد نامه استفاده از هاست و دامنه دانشگاه شاهرود (1393/3/19)

برای استفاده از زیر دامنه دانشگاه شاهرود می بایست فرم را پر کرده و امضا نمایید.

آخرین بروزرسانی: 1395/12/5
  • سوالات شبکه و اینترنت
  • سوالات مربوط به ایمیل
  • سوالات مربوط به وب سایت دانشگاه
  • سوالات مربوط به فایل سرور
  • سولات مربوط به دانلود نرم افزار های کاربردی
آخرین بروزرسانی: 1397/3/21

 

آخرین بروزرسانی: 1395/12/5

اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شاهرود می‌توانند از طریق فایل سرور دانشگاه (شبکه داخلی) مانند تصویر زیر

 

1721644

 

  اقدام به دانلود نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی نمایند (دقت نمایید برای دریافت نرم افزار حتماً ارتباط اینترنت خود را قطع نمایید). اگر نرم‌افزار مورد نظر شما در بخش مربوطه وجود نداشته باشد، می‌توانید مشخصات  نرم‌افزار مورد نظر خود را از طریق پست الکترونیکی

software@shahroodut.ac.ir

به مرکز کامپیوتر ارسال نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به دانلود و بارگذاری در فایل سرور اقدام شود. لطفا پیش از ارسال درخواست نرم‌افزار، لیست نرم‌افزارها  و فیلم‌های موجود در فایل سرور را مرور کنید تا درخواست تکراری ارسال نشود.  این لیست پس از ورود به فایل سرور در قالب یک فایل اکسل قابل مشاهد می‌باشد. همچنین  در درخواست خود نام رشته و دانشکده‌ای که نرم‌افزار در آن کاربرد دارد را ذکر نمایید تا در محل درست قرار داده شود.

 

شایان ذکر است که به منظور استفاده ساده‌تر از فایل سرور، مرکز کامپیوتر اقدام به جداسازی کامل پارتیشن‌های نرم‌افزار و فیلم‌های آموزشی کرده است.

آخرین بروزرسانی: 1400/7/28

ارتباط با مرکز کامپیوتر دانشگاه صنعتی شاهرود


تلفن مستقیم: 02332392204

تلفن داخلی: 2489

آدرس ایمیل: support AT shahroodut DOT ac DOT ir