آخرین بروزرسانی: 1399/8/14

  

photo_۲۰۱۷-۱۰-۲۳_۱۵-۰۰-۵۵-1

 

 

 

EEPHomepage-01 

 

 

 

دکتر علی اکبر حسنی


 

aliakbar.hasani1_1

سمت سازمانی:         مدیر امور فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود
آخرين مدرک تحصيلي:  دکترای تخصصی
رشته تحصیلی:           مهندسی صنایع
رتبه دانشگاهی:          دانشیار

 

 

 

 

 

 

 

 

معرفی اداره کارآفرینی

"اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود" در حقیقت بازوی اجرایی و سیاست گذاری در حوزه تجمیع نیروها و توان تخصصی دانشگاه در مسیر ایجاد اکوسیستم های کارآفرین و تجاری سازی ایده های نوین در دانشگاه صنعتی شاهرود است. تحقق دانشگاه کارآفرین منوط به داشتن درک دقیق و صحیح از موضوع، توسعه فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه، توانمندسازی دانشجویان و پیش‌بینی زیرساخت‌های لازم و در نهایت دارا بودن یک برنامه منسجم و مشخص است. بدین منظور چهار راهبرد زیر در برنامه اجرایی دانشگاه مورد توجه قرار گرفته است:

۱ - هدایت پژوهش‌های دانشگاه به سوی ایده‌پردازی و تجاری‌سازی

۲ - پرورش سرمایه‌های انسانی ایده‌پرداز و کارآفرین

۳ - تقویت زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری زنجیره اندیشه تا محصول

۴ - اصلاح نظام مدیریتی و تنوع‌بخشی به منابع درآمدی دانشگاه

برای به ثمر رسیدن راهبردهای فوق مشارکت بخش‌های پژوهش، آموزش و پارک علم و فناوری بسیار تعیین کننده است. بدیهی است در طراحی محتوا و شیوه آموزش دانشگاه، بایسته است که آموزش‌های مبتنی بر توسعه مهارت‌های فردی نظیر: حل مسئله، تفکر نقادانه و خلاقانه وکار گروهی مدنظر قرار گیرد. بدین ترتیب انتظار می‌رود در بازنگری برنامه‌های آموزشی و تدوین برنامه‌های جدید این جهت‌گیری‌ها بیش از گذشته مورد توجه و عنایت گروه‌ها و دانشکده‌ها قرار گیرد. مرکز ارزیابی کیفیت و معاونت آموزش دانشگاه از ظرفیت ارزیابی درونی و بیرونی رشته‌ها برای بازنگری استفاده کرده و با همکاری همه واحدهای دانشگاه در برنامه‌های درسی با توجه به ظرفیت هر برنامه این مهم را مورد توجه قرار دهند. هدف این مجموعه کمک به ارتقا توان کارآفرینی دانشگاهی و اعتلای فرهنگ نوآوری و کارآفرینی در جامعه هدف و دانشگاهیان، حمایت از نوآوری و خلاقیت، ارائه خدمات، تسهیلات و مشاوره نوآوری و کارآفرینی درون زا و اقدام و عمل در راستای ایجاد زیرساخت اقتصاد دانش بنیان می باشد.

 

برگزاری دوره های پیشرفته کارآفرینی طرح "توانا" در دانشگاه صنعتی شاهرود 

 

9eb30794-7660-471e-83e1-c283979f25ca


طرح ارتقای توانمندی‌های کارآفرینانه دانشجویان (توانا)

دانشجویان دانشگاه مهمترین دغدغه خود را طی کردن مسیر آموزش و گذراندن دروس می‌دانند که در کوریکولوم آموزشی آنها در مقاطع مختلف پیش‌بینی شده است. نتیجه این موضوع این است که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ما در بهترین حالت در تئوری‌های مهندسی (توانمندی‌های سخت) توانمند شده اما عدم توجه به مهارت‌های تکمیلی ضعف آنها در توانمندی‌ها و مهارت‌های نرم که زمینه‌ساز ارزش‌آفرینی و موفقیت در جامعه است را به دنبال خواهد داشت.

این طرح سعی دارد با بکارگیری از ابزارها و روش‌های مختلف در جهت ارتقای توانمندی‌های کارآفرینانه دانشجویان گام بردارد. هدف از ارایه این بسته آموزشی، آشنایی و توانمندسازی دانشجویان و نخبگان دانشگاهی با فعالیتهای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب وکارهای پایدار و موفق می­باشد و مباحث متنوعی با رویکرد جامع بودن و کاربردی بودن در آن ارایه شده است.

بسته پیشنهادی شامل ۶ عنوان دوره آموزشی در قالب ۵۰ ساعت آموزش برای هر نفر می­باشد. در پایان هر دوره، یک سمینار آموزشی با هدف انتقال تجربیات کارآفرینان موفق در موضوعات مختلف به مخاطبین دوره پیش‌بینی شده است. این بسته با توجه به تجربه چند ساله مرکز کارآفرینی و متناسب با مهمترین نیازهای دانشجویان طراحی شده است.

برگزارکننده:

مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۹ با همکاری دانشکده‌ مدیریت و اقتصاد دانشگاه به عنوان اولین مرکز کارآفرینی در کشور، فعالیت خود را آغاز نمود.

این مرکز از زمان تاسیس، فعالیت‌های مختلفی را به‌ صورت تحقیقاتی، توسعه سرمایه‌‌های انسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی­ و برنامه‌های ترویجی متنوع در دانشگاه صنعتی شریف در حوزه کارآفرینی انجام داده است. رسالت اصلی مرکز، افزایش روحیه کارآفرینی در دانشجویان، اساتید و نیز فارغ­التحصیلان دانشگاه و افزایش سطح معلومات عمومی و تخصصی کسب و کار و استفاده بهینه از قابلیت‌ها و توانمندی‌های اعضای جامعه دانشگاه صنعتی شریف جهت توسعه کسب و کار دانش‌بنیان است.

رویداد همفکر در اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود

hamfekr-620x400

همفکر یک رویداد هفتگی و فرصتی برای کارآفرینان، برنامه‌نویسان، طراحان و سرمایه‌گذاران است که به شبکه‌سازی،‌ تبادل نظر و یادگیری از یکدیگر بپردازند.

اصول بنیادین و مجموعه اهداف اداره کارآفرینی

اصول بنیادین و مجموعه اهداف "اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود" را می توان در بندهای ذیل مورد اشاره قرار داد.

ارتقای نقش نوآوران و کارآفرینان دانشگاهی درتوسعه و اعتلای دانشگاه و  کشور از مسیر خلق دانش، فناوری و کسب و کار دانش بنیان

ترویج و توسعه فرهنگ مالکیت معنوی، ثبت اختراعات، نوآوری و کارآفرینی در دانشگاه

نقش آفرینی درتحقق کارآفرینی مبتنی بر نوآوری ها، اختراعات و تجاری سازی

تسریع درتبدیل ایده ها به محصول و اختراعات، طرح ها و علایم تجاری ثبت شده با قابلیت ثروت افزایی

همکاری با واحدهای تحقیق، توسعه و نوآوری صنایع منطقه ای و ملی

شناسایی و توانمندسازی دانشجویان خلاق، نوآور و کارآفرین و فراهم کردن زمینه تجاری سازی دستاوردهای علمی آنها برای ورود به فعالیتهای کارآفرینانه

 

جایگاه اداره کارآفرینی دانشگاه در دیپلماسی کلان علم و فناوری کشور

حرکت نقشه راه کشور در مسیر توسعه پایدار است و از این جهت رویکردهای کارآفرینی و اشتغالزایی در مندرجات مبتنی بر فناوری و نوآوری در "سند چشم‌انداز افق ۱۴۰۴" پیش‌بینی شده است. در این سند تصویری از کشور و افق پیش رو به تصویر کشیده شده است که دستیابی به آن مستلزم تلاش، استفاده بهینه از دانش، نیروی انسانی و منابع داخلی کشور می باشد. برای دسترسی موثر و بهینه به این چشم‌انداز، نیازمند فراهم آوردن ساز و کاری هستیم که بتواند ما را از کوتاه‌ترین و مطمئن‌ترین راه به مقصد برساند. بدون شک و بر اساس تجربیات و رویکردهای مندرج در دیپلماسی فناوری در کشورها و دانشگاه های پیشرفته، راهی که می‌تواند کشور رادر مسیر دستیابی به اهداف سند چشم‌انداز نزدیک کند، "کارآفرینی" و توسعه فرهنگ کارآفرین است. دانشگاه و صنعت به عنوان دو بخش پویا و محوری جامعه، نیازمند همکاری متقابل و موثر هستند. با به هم پیوستن بدنه دانشگاه و صنعت، دانشگاه‌ها و پژوهشگران قادر خواهند بود با ارتقای سطح همکاری های دوجانبه، به حل مشكلات و چالش‌هاي پژوهشی، صنعتی و تحقیقاتی کشور كمك كنند و راه را برای پیشرفت سریع و موثر دانشگاه در مسیرنمای نقشه جامع علمی و فناوری کشور هموار نمایند. در دانشگاه صنعتی شاهرود، این مسئولیت خطیر بر عهده مدیریت فناوری و ارتباط با صنعت دانشگاه است. هدایت پژوهش‌های دانشگاه به‌سوی ایده پردازی و تجاری‌سازی؛ پرورش سرمایه انسانی ایده پرداز و کارآفرین؛ تقویت زیرساخت‌های لازم برای شکل‌گیری زنجیره اندیشه تا محصول؛ اصلاح نظام مدیریتی و تنوع‌بخشی به منابع درآمدی دانشگاه ازجمله برنامه‌های راهبردی هدف دوم یعنی "نوآوری و حرکت به‌سوی دانشگاه ایده پرداز و کارآفرین" است.

 

مأموریت اداره کارآفرینی دانشگاه

سیاست گذاری، هماهنگی و نظارت بر توسعه کارآفرینی در فضای دانشگاه و بهره گیری از توان و تجارب کلیه ذینفعان و موثرین جامعه دانشگاهی

بهبود فضای کسب و کار و اشتغال و تولید ثروت در فضای دانشگاه در راستای ایجاد اکوسیستم پایدار کسب و کار محور، استارتاپ محور و دانش بنیان

تمرکز بر توسعه و مشارکت در ایجاد هسته های ایده محور، شتاب دهنده ها، مراکز رشد و اکوسیستم های خلاق و آینده دار دانشجویی

ايجاد نظام مديريت يکپارچه راهبردي در توسعه کارآفريني دانشگاه

کشف و بهرهگيري مطلوب از ظرفيت‌هاي نهفته کارآفرينان دانشگاهی

انسجام­ بخشی به مقوله کارآفرینی متناسب با نیازهای توسعه استانی و ملی

نهادينهسازي فرهنگ کارآفريني در جامعه و تقويت نهادهاي پشتيبانيکننده توسعه کارآفريني

کشف و بهره‌گيري از تمامي ظرفیتهای نهفته و موجود مناطق و استانهای همجوار در عرصه توسعه کارآفريني

تعامل مستمر بین مدیران و کارشناسان ارگان­های حاکمیتی باکارآفرینان بخش غیردولتی

 

اهداف کلان اداره کارآفرینی دانشگاه

 توسعه و ترویج فرهنگ کارآفرینی در دانشگاه

شناسایی فرصتهای کارآفرینی در فضای دانشجویی و دانشگاهی به منظور افزایش فرصتهای کسب و کار

شناسایی، تشویق و ترغیب کارآفرینان به سرمایه گذاری و حمایت از آنها در جهت ایجاد بنگاههای کسب و کارکوچک و متوسط در دانشگاه

معرفی قوانین و مقررات و پیشنهاد اصلاح آنها در جهت حمایت از اشتغالزایی و ایجاد و توسعه بنگاههای کسب و کار دانشگاهی

تعامل پويا با نهادهاي استاني فعال در زمينه کارآفريني

طراحی بسته­ های حمايتي از جامعه کارآفرينان (اشخاص حقیقی کارآفرین و سازمان­های کارآفرین)

يکپارچه‌سازي برنامه‌ها و فعاليت‌هاي معطوف به کارآفريني

ايجاد و تجمیع بانک‌های ايده و اختراعات کارآفريني

تهيه و اجراي برنامه جامع  شبکه‌سازي بين کارآفرينان

مستندسازي تجربيات گرانبها و ارزشمند کارآفرينان برتر

برگزاري تورهاي استاني و بين­ استاني جهت بازديد از دستاوردهاي کارآفريني

تهيه و اجراي برنامه‌هاي ارتقاي فرهنگ کارآفريني در دانشگاه

تدوين و اجرای طرح راه‌اندازي مشاوره در حوزه کارآفريني

شناخت فرصت‌ها و تهديدهاي موجود بر سر راه کارآفرينان دانشگاهی

مشارکت فعال و موثر در ايجاد خوشه‌هاي اقتصادي و کسب و کارهاي نو  

ارتباط مستمر با دانشگاه‌ها، پارک‌های علم و فناوری،مراکز رشد، مراکز کارآفرینی و سایر مؤسسات علمی و پژوهشی فعال در امرکارآفريني و تجاريسازي 

برنامه ­ريزي به منظور جذب و گسترش حمايت‌ها و کمک‌هاي دولتي و مردمي در جهت توسعه امور کارآفريني استان

 


اتاق فکر 

ما قصد داریم بر رفع چالش های کلیدی کارآفرینی محور و مبتنی بر تولید ایده و محصول دانشگاه صنعتی شاهرود در چهار رکن زیر تمرکز و فعالیت داشته باشیم:

 • ایجاد شرکت های نوآور با سرعت رشد بالا به منظور ایجاد اشتغال برای بدنه دانشجویی کشور

 • توسعه ی کارآفرینی در انتهای هرم، برای کاهش بیکاریو ایجاد بازارهای جدید

 • شکل گیری اکوسیستم فعال کارآفرین که مراکز نوآوری آینده دانشگاه باشند

 • پیاده سازی آموزش کارآفرینی، برای اشاعه طرز فکر کارآفرینی و حمایت از محصولات و ایده ایرانی

 

تلاش برای توسعه اقتصادی و اجتماعی اکوسیستم کارآفرینی دانشگاه از ویژگی های بارز ما است. اداره کارآفرینی دانشگاه به عنوان اتاق فکر کارآفرینی در سه سطح ذیل اقدام و عمل می کند:

طوفان فکری در اتاق فکر (Think Tank): در اتاق فکر، تقویم سالانه کارآفرینی تعریف می شود که در تمام طول سال توسط اعضا مورد بحث و بررسی قرار می گیرد. در نشست های سالانه، اعضا و بدنه های فعال در حوزه کارآفرینی و استارتاپ دیدگاهها و پیشنهادات خود را ارائه داده و آن ها را با داستان های شخصی و تجارب خویش غنی تر می سازند.

اتاق و لایه های اجرا (Do Tank): در اتاق اجرا، به اعضا و بدنه کارآفرینی این فرصت داده می شود که دست به عمل بزنند و تغییراتی را در اکوسیستم محلی خود در قالب و چارچوب مجمع به وجود آورند. پروژه های کارآفرینی، ابتکارات و طرح های بومی، ابتدا از طریق مجمع های محلی و سپس در گردهمایی سالانه پرورانده می شود.

جامعه و اکوسیستم سازی (Ecosystem and Community): اداره کارآفرینی در چهارده دانشکده دانشگاه و نیز با پشتوانه اعضای منتخب فعال است. این شبکه ی قدرتمند و پویا، فرصت های کسب و کار را ارائه می دهند و به بهترین شیوه آن را انتقال می دهند.

 

کارآفرینی در عمل

هدف اصلی و بنیادین هر دانشگاه، در نهایت آموزش و پژوهش و تولید نیروی انسانی دانشجو و دانش بنیان می باشد و کارآفرینی به عنوان یک فعالیت تجاری و ثروت افزا در میان اولویت های دانشگاه های جهان قرار ندارد. با این وجود هر دانشگاهی در نهایت ایجاد کننده پیش شرط ها و الزامات تولید نیروی جوان و خلاق با قابلیت کارآفرینی می باشد و از این رو توجه به مقوله کارآفرینی به موازات سایر ماموریت ها و وظایف مصوب دانشگاه، می تواند امیدبخش یک جامعه دانشجویی جوان و تولید کننده کار باشد، جامعه جوانی که قدرت تخریب ساختارها و مدل های سنتی کسب و کار و توان خلاقیت و آفرینش مدل ها و طرح های تجاری و صنعتی نوین را دارا می باشد. گسترش برندسازی ملی و ایجاد سطوح تازه ای از کالا و خدمات اصیل ایرانی از دل مفهوم "کارآفرینی در عمل" و در بستر دانشگاه محقق می شود. دانشگاه صنعتی شاهرود و اداره کارآفرینی این دانشگاه، افتخار دارد تا بتواند گام کوچکی در ایجاد استارتاپ ها و شرکت های خلاق و نوپای دانشجویی برداشته و به شکل عملیاتی، پشتیبان مفهوم "ساخت ایران" و حمایت از "کالا و خدمات ایرانی" در سال "حمایت از کالای ایرانی" باشد.

shahrewar3 (113)

 

Document
تکمیل اطلاعات و ثبت نام


 • ثبت نام در وبينار كارآفريني "خلق ايده كسب و كار"
 • تاریخ برگزاری: 12 شهریور

نام: نام خانوادگی:
کد ملی: شماره همراه:
ایمیل: رشته تحصیلی:
مقطع تحصیلی: محل تحصیل یا کار:
ثبت نام در:
هزینه ثبت نام:
توضیحات:

آخرین بروزرسانی: 1398/8/6

8a11ad4e-e0e7-4823-a284-f30163153854416e241f-6aef-4cd1-84ee-f916ed8dd06add98ca8e-925b-4f71-b66c-6e1e24ff6737 

افتتاح  شتاب دهنده، فضاي کسب و كار اشتراكي  دانشگاه صنعتي شاهرود

 "شاهكار"

 

شتاب دهنده، فضاي کسب و كار اشتراكي و مرکز نوآوری دانشگاه صنعتي شاهرود با نام "شاهكار" با حضور شرکتهای فناور و هسته هاي استارتاپي مستقر در اين مرکز رونمايي خواهد شد، اين مركز فراتر از استانداردهاي دانشگاهي ساخته شده  و در نظر دارد با تقويت استارت آپ های دانش بنيان و حمايت از تجاري سازي فناوريهاي دانشگاهي موجب ایجاد اشتغال و درآمدزایی برای دانشجویان شود. به همت اداره كارآفريني دانشگاه و با حمایت سازمان ها، وزارت خانه ها و نهادهاي فعال در اين حوزه، برنامه مرکز نوآوري کليد خواهد خورد. فاز اول شتاب دهنده و مرکز نوآوري با همكاري شتاب دهنده آواتك به عنوان فعال ترين و بزرگ ترين شتاب دهنده كشور در قالب تفاهمنامه همكاري مشترك راه اندازي شد و در صورت ادامه حمايتها فازهاي توسعه براي آن در نظر گرفته شده است. این شتاب دهنده مجموعه ای شامل استارتآپ های دانش بنیان و فناور، تيمهاي کارآفرين دانشجويى، شتابدهنده هاى خاص و مربيان و مشاوران استارتاپي مى باشد. حضور و تجمع اين گروه ها کنار همديگر به هم افزايي و كمك به خلق ارزش افزوده منجر مي شود.

ما در "شاهكار" در كنارِ مجموعه آواتک كه یک شتابدهنده کسب و کارهای نوپا است، به دنبال کارآفرینان استثنایی و دانشجوياني هستیم که حاضرند تا همه چیز را بدهند تا چشم انداز خود را محقق سازند. ما برای استارت‌آپ‌های نوپا کارگاه‌ و دوره‌های آموزشی تخصصی متناسب با نیاز آنها و بر مبنای الگوهای موفق جهانی برگزار می‌کنیم. ما با ایجاد فضایی پویا، محیط کاری مناسب که منجر به افزایش خلاقیت، بهره‌وری و بازدهی بالای تیم ها می‌شود را فراهم می‌کنیم. شما می‌توانید از تجربیات مربیان و کارآفرینان برتر داخلی و خارجی بهره‌مند شوید و مربیان بر اساس تجربیاتشان شما را راهنمایی کنند.

کار کردن در چنین فضاهایی در کنار سایر افراد با سلایق مختلف و توانایی های منحصر به فرد منجر به افزایش بهره وری و خلاقیت می‌شود. اگر یک تیم استارتاپی هستید ممکن است با مشکلاتی در کسب و کار خود مواجه شوید، اگر در یک فضای کار اشتراکی فعالیت کنید می‌توانید برای مسائل مختلف از افرادی که آنجا هستند کمک بگیرید، گرافیست ها، برنامه نویس ها، حسابدار ها و نویسنده ها می‌توانند در مسائل مختلف به همدیگر کمک کنند و به پیشرفت یکدیگر کمک کنند. استارتاپ ها در ابتدای راه نمی‌توانند برای محل کار خود هزینه ی زیادی بپردازند، در فضای کار اشتراکی علاوه بر پیدا کردن محلی برای کار از تجربه دیگران نیز استفاده مى شود و با افراد جدیدی آشنا مى شوند. تعامل اجتماعی و استفاده از تجربیات دیگران مهم ترین فایده این مجموعه هاست.

 

 31108085-4f03-474f-807d-df973db4c9f1

فضای کار اشتراکی شاهكار

فضای کار اشتراکی ( Coworking Space ) متشکل از افراد مختلفی است که استخدام جایی نیستند ولی در یک فضا کنار هم جمع می‌شوند و به کار و فعالیت می‌پردازند. این فضا می‌تواند نویسنده، استاد، گرافیست، حسابدار و برنامه نويس را شامل شود. فضاي كار اشتراكي درواقع محلی است برای کار و هر آنچه یک محیط کار نیاز دارد همچون، میز، صندلی، پرینتر، اینترنت پرسرعت، اتاق جلسه، قهوه و استراحت. در فضای کار اشتراکی افراد مختلف با توانایی‌ها و تخصص‌های متفاوت که شاید هیچ ارتباطی باهم نداشته باشند مشغول کارند. دانشجويان تنها یا در قالب یک تیم استارت آپی مي توانند یک قسمت از این فضا را در اختیار گرفته و همچون محل کار هرروز از آن استفاده کنید. دانشجويان  بابت اجاره فضای کار اشتراکی پول پیش و اجاره‌های گزاف پرداخت نخواهند كرد.

یکی از روشهای سرمایه گذاری بر روی استارتاپ استفاده از شتابدهنده می باشد، شتابدهنده برای استارت آپ مرکزی است که تخصصی تر از پیش شتاب دهنده به حمایت مالی و سایر حمایت های مورد نیاز استارتاپ با کمک منتورها ( مربیان ) به عملی شدن ایده و درآمدزایی کمک میکند.

پیشرفت علم و تکنولوژی و افزایش ایده های خلاقانه و کارآفرینی نو و عالی در دنیا، نیاز به تشکیل مراکزی برای حمایت و کمک به رشد و تعالی این کسب و کارها هم احساس می شود.

برای شکوفایی هر استعدادی، هر هنری، هر کارآفرینی ای و البته هر استارت آپی نیاز به یک حامی وجود دارد. نیازی که در همه کسب و کارها، از دیرباز وجود داشته است و شتاب دهنده ها یک کاتالیزور و حامی برای استارت آپ ها و کارآفرینی های نوپا و خام تعریف می شوند. این بهترین تعریف شتاب دهنده هاست.

 

اصطلاح شتاب دهنده ها به شتاب دهنده های استارت آپ یا شتاب دهنده های کسب و کار اطلاق می شود. Startup accelerator اصطلاح دقیق بین المللی آن است. شتاب دهنده ها در واقع مراکز خصوصی در جهت حمایت و تسهیل کار کسب و کارهای نوپا و کارآفرینی های جدید و استارت آپ های روز هستند. البته نحوه تعامل شتاب دهنده ها با کسب و کارها با نحوه تعامل و حمایت سازمان های دولتی تفاوت دارد. آنها در واقع شریک کسب و کارها هستند.

ماهیت اصلی کار شتاب دهنده ها به این صورت است که آنها در زمان آغاز یک استارت آپ، آن را شناسایی کرده و اعتبارسنجی می نمایند. در صورتی که معیارهای منطقی یک استارت آپ سودده در آن مشاهده شد، شتاب دهنده وارد مراحل اجرایی کسب و کار شما می شود و با حمایت های مالی و معنوی خود از کسب و کار شما، به رشد و توسعه آن کمک می کنند و خود نیز در سود آن شریک می شوند.

 

وظایف شتاب دهنده ها

شاید به گمان همگان تامین منابع مالی لازم برای استارت آپ ها، وظیفه اصلی شتاب دهنده ها قلمداد شود. اما در واقع این فقط بخشی کوچک از وظایف شتاب دهنده هاست. شما برای شروع یک کسب و کار نیاز به مشاور دارید. برای رشد و توسعه آن احتیاج به کسی دارید که تجربه لازم در نحوه پیشبرد موارد مشابه را داشته باشد و بتواند این تجارب را به راحتی و بدون چشم داشت در اختیار شما قرار دهد. اگر به دنبال آموزش دیدن اصول کار و مدیریت کسب و کار خلاقانه خود هستید و سواد لازم برای توسعه ایده خود ندارید، این وظیفه به گردن شتاب دهنده هاست. در واقع اگر بخواهیم وظایف شتاب دهنده ها را دسته بندی کنیم، این دسته بندی از زمان تولد یک ایده تا زمانی که آن ایده به رشد و تعالی نهایی برسد و بتواند گلیم خود را از آب بیرون بکشد، را شامل می شود.

 

شبکه سازی

ساختن یک کسب و کار موفق ، زمان و انرژی بسیار زیادی نیاز دارد و طی این مسیر بدون کمک گرفتن از شبکه‌ای از برنامه نویسان، طراحان، متخصصان و افرادی در سایر حوزه‌ها امکان‌پذیر نیست.

 

آموزش

در مدت زمان فعالیت هر استارت آپ در برنامه زمانی مشخص شده در فضای کار اشتراکی شاهکار بر مبنای برنامه از پیش مشخص شده و خدمات آموزشی آن می باشد. تمرکز آموزش های کارآفرین محور این شتاب دهنده بر روی مبانی تحلیل بازار ، ساخت MVP ، مشارکت ، جذب سرمایه گذار و روابط حقوقی حاکم استوار می باشد.

 

منتورینگ

جامعه‌ای از کارآفرینان و راهنمایان موفق که می‌توانند با انتقال تجربیات خود به شما در جهت رسیدن به موفقیت و اهدافتان کمک کنند. تجربیاتی که ممکن است چالش ‌هایی بر سر راه موفقیت شما نیز باشند.

 

فضای کاری

در تمام مدت استقرار می‌توانید از فضای اشتراکی و کاملا پویا در جهت موفقیت ایده خود استفاده کنید. در این مدت می‌توانید هم تیمی‌های خود را بر روی یک میز در کنار خود داشته باشید، بدون آنکه نگران فضایی برای کارهای گروهی خود باشید.

 

همکاری شتاب دهنده ها و استارت آپ ها 

هدف اصلی و بنیادین شتاب دهنده همکاری آنها با استارت آپ ها و هسته های ایده محور و نوپای دانشجویی می باشد. همکاری شتاب دهنده ها با استارت آپ ها از زمان تولد آنها شروع شده و تا نهایت تعالی آنها ادامه خواهد داشت. استارت آپ برای اینکه بتواند برای همیشه پایدار باشد، نیاز به همکاری دائمی با یک شتاب دهنده دارد. شاید اگر به استارت آپ هایی که در گوشه کنار کشور زاده می شوند و پس از گذشت مدت زمان اندکی بدون اینکه کوچکترین اثری از خود به جای بگذارند، از بین می روند، دقت کنیم به یک حلقه گمشده مشترک میان آنها خواهیم رسید. این حلقه گمشده نبود یک شتاب دهنده است.

 

 

شتابدهنده و مراحل شكل گيرى  آن

شتابدهنده (Accelerator) یک ساختار منسجم و مشخص در جهت حمایت و توسعه کارآفرینی نوآورانه و دانش­بنیان است که با هدف ارائه موارد زیر ایجاد می­شود:

 

کمک به کوتاه کردن روندهای راه­اندازی و توسعه یک کسب و کار نوپا

کمک در جهت بالا بردن کیفیت محصولات و خدمات، و ثبات مالی کسب و کار نوپا

آموزش و پرورش استارت­آپ­های پذیرش­ شده به صورت موازی و گروهی؛ به این دلیل که در زمان­های مشخصی گروه­های استارت­آپی وارد و خارج می­شوند (بر خلاف مدل مراکز رشد که یک یک و به صورت موردی عمل می­کنند)

مشارکت در فرآیند فشرده­ی توسعه کسب و کار نوپا برای یک مدت محدود (حداکثر ۶ ماه)

دارا بودن یک سیلابس آموزشی کسب و کار محور

 

مراحل عضويت در شتاب دهنده و راه اندازي استارتاپ

ابتدا ایده‌ها توسط وب سایت مراکز شتاب دهنده ثبت می‌شود و پس از بررسی‌های اولیه توسط مدیران و منتور ها تعدادی از آن‌ها که شرایط مناسب دارند را در مرکز پذیرش می‌کنند. پس از انتخاب اولیه در همان دوره يك تا سه ماهه، شتاب دهنده مفاهیم ابتدایی کسب و کار را به استارتآپ آموزش می‌دهد و اهداف کلی آنان را برایشان مشخص می‌کند. کارآفرین با ساختن تیم، کار بر روی مدل تجاری و نمونه اولیه، دیدگاه مناسبی از وضعیت بازار، آینده کاری، هویت مشتری و برندينگ كسب می‌نماید.

استارت آپ هایی که پس از طی دوره اولیه شانس ماندن را داشته باشد از سرمایه‌ای که شتاب دهنده در اختیارش قرار می‌دهد استفاده کرده و در قبال آن بخشی از سهام خودکه معمولاً بین ده تا بيست درصد است را به نام شتاب دهنده استارت آپ می‌کند. سرمایه اولیه برای راه اندازی استارت آپ را شتاب دهنده تأمین می‌کند. در این زمان کار آفرین از تمام چالش‌ها و مشکلاتی که ممکن بود درصورت تنهایی اقدام کردن با آن مواجه شود دور است و این موضوع کمک می‌کند که اعضای تیم استارت آپی تمام توجه و تمرکز خود را بر روی انجام فعالیت و به ثمر رساندن طرح خود بگذارند. استارت آپ تنها از سرمایه‌ای که شتاب دهنده در اختیارش می‌گذارد بهره مند نمی‌شود بلکه در طول مدت فعالیت خود در مرکز از مشاوران و مربیانی که بسیار با تجربه هستند کمک می‌گیرد و آنچه را که برای رونق کسب وکار نیاز دارد از آن‌ها دریافت می‌کند. این مشاوره و کمک تا زمینی که ایده به مرحله تجاری شدن برسد ادامه دارد. (البته این مرحله نیز در بازه زمانی سه تا شش ماه و یا بیشتر انجام می‌پذیرد) به این مرحله دوره شتاب می گویند.

با طی شدن دوره شتاب و آماده شدن نمونه تجاری سازی شده، استارت آپ در روز نمایش یا Demo day محصول خود را به سرمایه گذاران معرفی می‌کند تا برای کسب و کار خود سرمایه گذار مناسب پیدا کند. البته پس از پیدا شدن سرمایه گذار، وی متناسب با سرمایه در سهام استارت آپ و سود حاصل از آن شریک می‌شود.

 

زمينه و محور خدمات  استارت آپ

اولین مورد برای شروع به کار هر کسب و کاری داشتن یک فضای مناسب برای کار کردن است. همچنین اولین و بزرگ‌ترین دغدغه کارآفرین نیز داشتن محل مناسبی برای کار، برگزاری جلسات و … است که معمولاً نیاز به پول فراوانی دارد.

 

شتاب دهنده‌ها اصولاً در این زمینه از فضای کار اشتراکی استفاده می‌کنند. فضای کار اشتراکی محلی است که تمام امکانات لازم برای فعالیت و پیشبرد اهداف استارت آپ در آن موجود می‌باشد. در این زمان شتاب دهنده تیم را رها نمی‌کند، بلکه درست زمانیکه تیم استارت آپ مشغول پیاده سازی ایده خود و استفاده از مکان و امکانات مورد نیاز است، مربیان و منتورها بر کار آن‌ها نظارت کرده و تجربیات و دانش لازم را در اختیار استارتاپ می‌گذارند. همچنین شتاب دهنده استارتاپ ها                      ( accelerator ) به تیم‌های کارآفرینی منتخب خدمات مشاوره‌ای ارائه می‌دهند. آن‌ها در طول هفته کلاس‌های آموزشی برای صاحبان ایده و اعضای تیم استارت آپ برگزار می‌کنند و این افراد شانس این را دارند که بطور گسترده از تجربیات مربیان و متخصصان برخوردار شوند.

 

تيم ها و بدنه هاي استارتاپى دانشگاه صنعتی شاهرود

 bf7c5a7a-1072-4061-a4d5-af381bc640c1

استارتاپ "اى ميهن" در حوزه برنامه نويسي و فناوري اطلاعات: این هسته و گروه فناورانه بر مبنای تلاش مشترک برای دستیابی به دانش برنامه نویسی و طراحی پلتفرم ها و زیرساخت های فناورانه طراحی سایت و پایگاه های اینترنتی تشکیل شده است. این گروه دیجیتال مارکتینگ و بازاریابی و برندینگ در فضای دیجیتال را سرلوحه فعالیت هایش قرار داده است.

استارتاپ "زوبا" با محوريت بازيافت و مديريت زباله: این گروه استارتاپی بر مبنای فلسفه زباله به عنوان طلای کثیف شکل گرفته و در نظر دارد تا با راه اندازی یک سامانه یکپارچه و مبتنی بر فناوری های روز بتواند وضعیت زباله و چرخه تولید تا دفع زباله را در سیستم های خانگی تحت کنترل خود در آورد.                               

استارتاپ سلامت در حوزه مديريت و سيستم توصيه گر بهداشت: سیستم های تله مدیسین و پزشکی از راه دور یکی از مدرن ترین و سرآمدترین روش ها و سیستم ها در حوزه تلفیق دانش پزشکی و دانش فناوری هستند. از این رو این استارتاپ هدفش را راه اندازی سیستم های توصیه گر جهت تشخیص های مقدماتی پزشکی معرفی کرده است.

 

استارتاپ بوم گردى با محور جايابي و مديريت اهداف بوم گردى: با توجه به قرار گرفتن استان سمنان در ردیف استان های هدف گردشگری و عنوان قاره کوچک برای شاهرود، این استارتاپ تلاش می کند تا با کمک فناوری روز بتواند اطلاعات و سامانه های اطلاعاتی جهت تسهیل و جایابی گردشگران را به روز رسانی کند.

 

استارتاپ "ديگچه" با محور مديريت و تامين زنجيره خدمات غذايي: حوزه صنایع غذایی از جذاب ترین و پر مخاطب ترین حوزه ها در جامعه مصرف گرای ایرانی می باشد و از این رو هر شهری می تواند با استفاده از فناوری روز فرآیند سرویس دهی و خدمات غذایی را به مشتریان عوض کرده و شکل دهی تازه کند. استارتاپ دیگچه با هدف تعدیل قیمت ها و افزایش کیفیت تلاش می کند تا بتواند مرجعی برای انتخاب و سفارش غذای مشتریان از میان طیف متنوعی از غذاها و خوراکی ها باشد.

 

استارتاپ "شاهرود من"  تحت حمايت شهرداري و داراي تمايل به استقرار در شتابدهنده: این استارتاپ با همکاری و تامین هزینه شهرداری شاهرود راه اندازی شده و در مراحل ابتدایی رشد قرار دادر و تمایل دارد به عنوان یک مرجع در مدیریت اطلاعات شهر شاهرود ایفای نقش کند. تلاش این تیم بر این مهم استوار است که بتوانند نقشه و پلتفرم جامعی از خدمات متنوع برای شهروندان شاهرود باشند.

 

استارتاپ "كافه كتاب": تبدیل کتابخانه های فیزیکی به اپلیکیشن های مجازی و فناورانه می تواند ایده جذابی برای تشویق دانشجویان به مطالعه و کتابخوانی باشد. از این رو با هدف ایجاد فرهنگ کتابخوانی و محتوای دیجیتال این استارتاپ راه اندازی شده و تلاش می کند تا تبدیل به مرجع کتابخوانی و محتوای دیجیتال در شهر باشد.

 

استارتاپ ماركت ارزهاي ديجيتال: موضوع بلاک چین ها و ارزهای دیجیتال امروزه به یکی از مباحث جذاب برای دانشجویان و علاقمندان به سیستم های فناوری های ارزی و اقتصادی شده است. دانشجویان علاقمند به موضوع ارزهای دیجیتال این فضا را مناسب برای کار و کسب درآمد دیده اند و تلاش می کنند با یافتن اعضای تازه و هم تیمی های جدید و دارای علاقه مشترک به موضوع بتوانند مارکت تازه ای در این حوزه راه اندازی نمایند.

 

استارتاپ شبكه اجتماعي "فيزيكسيما" با محوريت توضيح ساده و بصرى مفاهيم فيزيك: استارتاپی با هدف معرفی مفاهیم فیزیکی برای آموزش و یادگیری سریع و روان. دانشجویان فیزیک دانشگاه با هدف استفاده از فناوری های روز و سرگرم کننده در امر آموزش به ایده این استارتاپ رسیده اند.

 

استارتاپ "دانشجوى خوب" با محور تبادل جزوات برتر دانشگاهي: دانشجوی خوب یکی از استارتاپ ها و ایده های قدیمی در دانشگاه صنعتی شاهرود می باشد که با هدف اشتراک بهترین جزوه ها و خوش خط ترین رونوشت ها از کلاس های درسی دانشگاهی شکل گرفته است. این استارتاپ تلاش می کند تا به نقطه مشارکت بالا و درآمدزایی هم نزدیک شود اما در حال حاضر تنها هدف خود را بر فروش جزوه های مهم دروس دانشگاهی و اشتراک بهترین جزوه ها قرار داده است.

 

 

آخرین بروزرسانی: 1398/11/21

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود، پنجاهمین رویداد استارتاپی همفکر شاهرود همزمان با جشن دوسالگی همفکر شاهرود، روز سه شنبه ۱۵ بهمن ۱۳۹۸ در محل تالار اقاقیا این دانشگاه برگزار شد.

 

 

 

همفکر بستری برای انتقال تجربه‌ها و توسعه ارتباطات حرفه‌ای است. کارآفرین‌ها، صاحبان ایده، متخصصین و دانشجویان رشته های مختلف، سرمایه‌گذارها، مشاورها و سایر علاقه‌مندان به کسب‌وکار؛ در همفکر گرد هم آمده و در مورد ایده‌ها، استارت‌آپ‌ها، کسب‌وکارها و علاقه‌مندی‌های خود به گفتگو می‌پردازند.

شرکت‌کنندگان در همفکر با یکدیگر همفکری و مشورت نموده و اطلاعات و تجربیاتشان را به اشتراک می‌گذارند، ارتباطاتی که در همفکر شکل می‌گیرد؛ می‌تواند زمینه‌ساز شروع همکاری‌های جدید شود.

در پنجاهمین رویداد همفکر شاهرود (جشن دوسالگی همفکر شاهرود)، ضمن مرور تصاویر رویدادهای همفکر شاهرود در ۲ سال گذشته، سید حسین موسوی دبیر کانون مردم نهاد نوآوران و فناوران و برگزارکننده همفکر شاهرود به ارائه گزارشی پیرامون رویداد همفکر شاهرود، تعداد شرکت‌کنندگان در همفکر، مشکلات و دستاوردها و برنامه های آتی کانون نوآوران و فناوران پرداخت.

لازم به ذکر است در طی مدت دو سال، بیش از ۶۰ رویداد همفکرT بیش از ۵۰ رویداد رسمی ثبت شده و حدود ۱۰ رویداد غیر رسمی برگزار شده است که در این رویدادها، بیش از ۸۰۰ شرکت‌کننده حضور داشته اند.

در ادامه دکتر سید ایمان حسینی، مدیر  اداره کارآفرینی دانشگاه با توجه به آمارهای بخش اشتغال و همچنین اقدامات و فعالیت‌های اداره کارآفینی دانشگاه به بیان نکاتی پیرامون اهمیت کارآفرینی و ورود به این حوزه پرداخت.

سپس در ارتباطی مستقیم با حمیدرضا احمدی بنیانگذار رویدادهای همفکر و استارتاپ ایوند (سامانه ثبت و مدیریت رویداد) مطالبی پیرامون همفکر و تجربه های استارتاپی و مباحثی از جمله برگزاری همفکر در بیش از ۳۰ شهر ایران و هزاران دنبال‌کننده، اهمیت ارتباطات در کارآفرینی و بیان تجارب از استارتاپ ایون ارائه شد.

در ادامه دکتر سحر خوش‌آبادی کارشناس فناوری پارک علم و فناوری استان سمنان با اشاره به اهتمام دولت و شرکت­های خصوصی به حمایت از شرکت­های کوچک و متوسط، با هدف ایجاد زیرساخت‌های اقتصاد دانش بنیان، مراکز دولتی و خصوصی ارایه دهنده ی خدمت در این حوزه را معرفی نمود و ضرورت همکاری این سازمان ها در راستای هم افزایی خدمات قابل ارایه به کارآفرینان و نوآوران را خاطر نشان شد.

در پایان این مراسم با تجلیل از تیم اجرایی کانون نوآوران و فناوران و حامیان همفکر شاهرود خاتمه یافت.photo_۲۰۲۰-۰۲-۰۴_۲۳-۵۴-۰۳

آخرین بروزرسانی: 1399/4/29

شتابدهنده شاهکار دانشگاه صنعتی شاهرود با همکاری شتابدهنده دیموند برگزار میکند.

وبینار کارآفرینی: من، استارتاپ و ثروتی به نام جوانی

زمان: 8 مرداد ماه 1399 از ساعت 11:00 الی 13:30

برگزار کننده: اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود. 

 

 

 

 

94fd5592-24a3-4f38-a280-a197f1bc788b

 

کارگاه آشنایی با کسب و کارهای نوین و اینترنتی و چالش های پیش رو

مدرس دوره دکتر سید مسعود میررضایی

تاریخ چهارشنبه هفدهم مهرماه ساعت 11:45 لغایت 13:45

مکان پردیس فناوری نوین تالار کتابخانه مرکزی

d46e055e-5609-4379-acfd-b587ea31149c

 

 

 

برگزاری دوره های کارآفرینی طرح "توانا" از طرف دانشگاه صنعتی شریف در دانشگاه صنعتی شاهرود

 

photo5870638154220941036

 توانا چیست؟
طرح ارتقای توانمندی‌های کارآفرینانه دانشجویان (توانا)

دانشجویان دانشگاه مهمترین دغدغه خود را طی کردن مسیر آموزش و گذراندن دروس می‌دانند که در کوریکولوم آموزشی آنها در مقاطع مختلف پیش‌بینی شده است. نتیجه این موضوع این است که دانشجویان و فارغ‌التحصیلان ما در بهترین حالت در تئوری‌های مهندسی (توانمندی‌های سخت) توانمند شده اما عدم توجه به مهارت‌های تکمیلی ضعف آنها در توانمندی‌ها و مهارت‌های نرم که زمینه‌ساز ارزش‌آفرینی و موفقیت در جامعه است را به دنبال خواهد داشت.

این طرح سعی دارد با بکارگیری از ابزارها و روش‌های مختلف در جهت ارتقای توانمندی‌های کارآفرینانه دانشجویان گام بردارد. هدف از ارایه این بسته آموزشی، آشنایی و توانمندسازی دانشجویان و نخبگان دانشگاهی با فعالیتهای کارآفرینی و راه‌اندازی کسب وکارهای پایدار و موفق می­باشد و مباحث متنوعی با رویکرد جامع بودن و کاربردی بودن در آن ارایه شده است.

بسته پیشنهادی شامل ۶ عنوان دوره آموزشی در قالب ۵۰ ساعت آموزش برای هر نفر می­باشد. در پایان هر دوره، یک سمینار آموزشی با هدف انتقال تجربیات کارآفرینان موفق در موضوعات مختلف به مخاطبین دوره پیش‌بینی شده است. این بسته با توجه به تجربه چند ساله مرکز کارآفرینی و متناسب با مهمترین نیازهای دانشجویان طراحی شده است.

برگزارکننده:

مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف

مرکز کارآفرینی دانشگاه صنعتی شریف در سال ۱۳۷۹ با همکاری دانشکده‌ مدیریت و اقتصاد دانشگاه به عنوان اولین مرکز کارآفرینی در کشور، فعالیت خود را آغاز نمود.

این مرکز از زمان تاسیس، فعالیت‌های مختلفی را به‌ صورت تحقیقاتی، توسعه سرمایه‌‌های انسانی، برگزاری کارگاه‌های آموزشی­ و برنامه‌های ترویجی متنوع در دانشگاه صنعتی شریف در حوزه کارآفرینی انجام داده است. رسالت اصلی مرکز، افزایش روحیه کارآفرینی در دانشجویان، اساتید و نیز فارغ­التحصیلان دانشگاه و افزایش سطح معلومات عمومی و تخصصی کسب و کار و استفاده بهینه از قابلیت‌ها و توانمندی‌های اعضای جامعه دانشگاه صنعتی شریف جهت توسعه کسب و کار دانش‌بنیان است.

 

 

 

 

سمینار "راهکارهای ایجاد اکوسیستم استارتاپی در محیط دانشگاه"photo5969726593087679509

 

 

 

نمایشگاه و دوره آموزش استارتاپ تدبیر

 6c878a01-1339-4c0f-944c-500417e580e7

 رویداد کارآفرینی همفکر

 

5555

کارگاه تدوین عملی طرح کسب و کار

photo_2018-03-18_12-38-23

 

کارگاه و سلسله نشست های کارآفرینی با حضور شاهرخ ظهیری و بابک بختیاری

photo_2018-03-18_12-37-47

 کارگاه و سلسله نشست در حوزه کارآفرینی انرژی و مهندسی

photo_2018-03-18_12-38-08

 کارگاه بورس و کارآفرینی

photo_2018-03-18_12-49-06

کارگاه کارآفرینی و خلاقیت

photo_2018-03-18_12-37-26

استارتاپ

کار نوپا، استارتاپ طبق تعاریف به یک شرکت‌ یا یک مشارکت و یا یک سازمان موقت گفته می‌شود که در جهت جستجوی راه حلی برای یک مدل کسب و کار قابل توسعه و تکرار پذیر راه اندازی می شود. این شرکت‌ها تازه ایجاد شده و در فاز توسعه و تحقیق برای بازاریابی قرار دارند. این شرکت‌ها در دوره حباب دات کام محبوب شدند. استارتاپ‌ها ایده‌هایی ریسک‌پذیر هستند که مدل کسب و کارشان مشخص نیست و بازار هدفشان نیز در حد فرض است. شرکت‌های نوپا می‌توانند در هر حوزه‌ای ایجاد شوند، ولی اغلب به شرکت‌هایی گفته می‌شود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند. سیر تکامل کار نوپا ها می‌توانند در هر شکلی ایجاد شوند اما لفظ کار نوپا اغلب برای شرکت‌هایی به کار می‌رود که رشد سریعی دارند و در زمینه تکنولوژی فعالیت می‌کنند. سرمایه‌گذارها بطور کلی به آن دسته از کار نو پا هایی جلب می‌شوند که نسبت خطر به سود بالایی دارند و مقیاس‌پذیرتر هستند. بنا بر این آنها هزینه راه‌اندازی کمتر، ریسک زیاد و توان بالقوه بالایی برای برگرداندن سرمایه دارند. معمولاً یک کار نوپای موفق قابلیت رشد بیشتری نسبت به یک شرکت جا افتاده دارد، یعنی می‌تواند با سرمایه‌ای کمتر، نیروی کار یا زمینه رشد بیشتری نسبت به شرکت‌های قدیمی داشته باشد. کار نوپا ها گزینه‌های مختلفی برای پیدا کردن سرمایه مورد نیاز خود دارند. شرکت‌ها یا افراد سرمایه‌گذار می‌توانند به کار نوپا ها با تبادل پول نقد در برابر سهام کمک کنند تا فعالیت خود را شروع کنند. در عمل خیلی از کار نوپا ها توسط بنیانگذارانشان سرمایه‌گذاری می‌شوند. وظیفهٔ مهم در راه اندازی یک کسب و کار، تحقیق برای اعتبار، ارزیابی و توسعه ایده یا مفاهیم کسب و کار است. اگر ارزش یک شرکت بر اساس تکنولوژی آن شرکت باشد، مهم است که بنیانگذاران از مالکیت معنوی ایده‌های خود حفاظت کنند.

زیست بوم یا اکوسیستم استارتاپی

زیست بوم مناسب برای شکل گیری و بالندگی نوپاها، متشکل از مجموعه ای از عناصر و اضلاع است که بدون حضور آنها نمی توان به رشد و ارتقای وضعیت و موقعیت کشور در این حوزه امیدی داشت. چنین فضایی از پاره ای عناصر فرهنگی- رفتاری چون فرهنگ کارآفرینی و قدرت ریسک پذیری و میزان ترس از شکست تغذیه می کند و دست کم شش ضلع مختلف دارد: مراکز رشد و شتاب دهنده ها Accelerators & incubators مراکز و شبکه های سرمایه گذاری Investors رسانه ها Information brockers سمن ها سازمان های مردم نهاد NGO’s موسسات عمومی و دولتی مرتبط Public & Government Institute’s دانشگاه ها و مراکز آموزشی حرفه ای Universities

سمینار ایجاد اکوسیستم کارآفرینی در دانشگاه

عکس موجود نيست.

آخرین بروزرسانی: 1399/4/29

رویداد کارآفرینی

عکس موجود نيست.

رویداد کارآفرینی "همفکر" هر هفته سه شنبه ها در دانشگاه صنعتی شاهرود دانشگاه صنعتی شاهرود، سه شنبه ها میزبان رویداد کارآفرینی "همفکر" است که به همت انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی دانشگاه و با حضور فعالان و متخصصان حوزه کارآفرینی، پژوهش و فناوری اطلاعات، برگزار می شود. رویداد همفکر فرصتی برای کارآفرینان، برنامه‌ نویسان، طراحان و سرمایه ‌گذاران است که به شبکه ‌سازی،‌ تبادل نظر و یادگیری از یکدیگر بپردازند. شرکت در این رویداد برای تمامی علاقه مندان، آزاد و رایگان است. یونس یونسیان، کارشناس اداره کارآفرینی دانشگاه، دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و مشاور فنی استارتاپ ها در حاشیه برگزاری این نشست گفت: همفکر، رویدادی است که به صورت هفتگی برگزار می شود. این رویداد در سراسر کشور مخاطب داشته و تاکنون در بیست و سه شهر کشور برگزار گردیده است. او افزود: این رویداد، یک اتفاق مبارک برای اکوسیستم استارتاپی دانشگاه بوده و یک فضای کاملا دوستانه و خودمانی است و باعث ایجاد ارتباط میان تخصص های گوناگون می شود. برای بسیاری از صاحبان کسب و کار که بدنبال تخصص های مرتبط با حوزه فعالیتشان هستند، همفکر می تواند بهترین گزینه باشد. همفکر باعث افزایش شبکه تیمی و پیدا کردن افراد مرتبط با تخصص و علائق مورد نیاز می شود. شرکت ها و کسب و کارهای گوناگون در محیط کارشان میزبان میهمانانی می شوند که با هدف شبکه سازی و ایجاد ارتباط در این رویداد ها حضور پیدا می کنند. یکی از این رویداد ها که در ایران بصورت هفتگی برگزار می شود "همفکر" است. همفکر از حدود سه سال پیش در تهران شروع شد و کم کم جای خود را در بین شهر های مختلف ایران پیدا کرد. در همفکر ارتباطات قوی و مهمی شکل میگیرد، ارتباطاتی که ممکن است در آینده سرنوشت کاری بسیاری از افراد را تغییر دهد. اما اصلی ترین دلیل ادامه این رویداد حمایت اکوسیستم و جامعه کار آفرینی است که نیاز به شبکه سازی، همفکری و انتقال تجربه را احساس میکند. رويداد همفكر از مجموعه رويدادهاي كار آفريني دانشگاه صنعتی شاهرود است که با حضور و اقبال گسترده دانشجویان مواجه شده و نویدبخش مسیرهای تازه برای اکوسیستم جوان دانشگاه خواهد بود.

نمایشگاه تدبیر

انجمن علمي دانشجويي دانشكده مهندسي صنايع و مديريت اقدام به برگزاري هشتمين نمايشگاه تخصصي مديريت و مهندسي صنايع با نام " تدبير" نموده است.

رویداد کارآفرینی "توانا"

عکس موجود نيست.

برگزاری دوره های کارآفرینی طرح "توانا" از طرف دانشگاه صنعتی شریف در دانشگاه صنعتی شاهرود

نخستین نمایشگاه بین المللی شهر هوشمند با حضور استارتاپ های ایران و جهان

خستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند، از روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه تا روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در تهران برگزار می‌شود. درباره رویداد: این نمایشگاه جامع‌ترین نمایشگاه مدرن و متناسب با شرایط روز ایران در حوزه شهر هوشمند است که طی سه روز به‌منظور تحول در آینده شهرسازی به شما اجازه مشارکت و دسترسی به پروژه‌های عظیم و کلان هوشمند سازی کشور و نفوذ به جمع حرفه‌ای‌ها را می‌دهد. آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های جدید و نوآوری‌های نوین در بخش‌های مختلف و متنوع تکنولوژی های شهر هوشمند همگی در زیر یک سقف مهیا گردیده است. اهداف نمایشگاه: ارتقا سطح تبادل منطقه‌ای و تکنولوژیکی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اسلامی و جهان توسعه بازار شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی و توسعه توانایی‌های فردی ارائه آخرین دستاوردهای فن‌آوری روز در حوزه شهرهای هوشمند کمک به تقویت توان ساخت داخلی از طریق تبادل اطلاعات فنی گسترش تعامل با سایر کشورها و استفاده از دستاوردها و تجربیات موفق شهرهای هوشمند عقد قراردادهای بازرگانی در زمینه شهرهای هوشمند با شرکت‌های بخش خصوصی توسعه اشتغال کشور حضور کارشناسان و شرکت‌های بین‌المللی از سراسر جهان خصوصا شهرهای اسلامی کمک به ایجاد بازارهای جدید خارج از کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه بازارهای هدف برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تسهیل در نیل به اهداف تعیین‌شده توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله توسعه اقتصادی کشور ارتقای جایگاه و موقعیت نمایشگاه شهر هوشمند در منطقه ایجاد انگیزه جهت سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف خصوصی، تعاونی و دولتی، داخلی و خارجی در حوزه شهر هوشمند

خستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند،

خستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند، از روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه تا روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در تهران برگزار می‌شود. درباره رویداد: این نمایشگاه جامع‌ترین نمایشگاه مدرن و متناسب با شرایط روز ایران در حوزه شهر هوشمند است که طی سه روز به‌منظور تحول در آینده شهرسازی به شما اجازه مشارکت و دسترسی به پروژه‌های عظیم و کلان هوشمند سازی کشور و نفوذ به جمع حرفه‌ای‌ها را می‌دهد. آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های جدید و نوآوری‌های نوین در بخش‌های مختلف و متنوع تکنولوژی های شهر هوشمند همگی در زیر یک سقف مهیا گردیده است. اهداف نمایشگاه: ارتقا سطح تبادل منطقه‌ای و تکنولوژیکی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اسلامی و جهان توسعه بازار شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی و توسعه توانایی‌های فردی ارائه آخرین دستاوردهای فن‌آوری روز در حوزه شهرهای هوشمند کمک به تقویت توان ساخت داخلی از طریق تبادل اطلاعات فنی گسترش تعامل با سایر کشورها و استفاده از دستاوردها و تجربیات موفق شهرهای هوشمند عقد قراردادهای بازرگانی در زمینه شهرهای هوشمند با شرکت‌های بخش خصوصی توسعه اشتغال کشور حضور کارشناسان و شرکت‌های بین‌المللی از سراسر جهان خصوصا شهرهای اسلامی کمک به ایجاد بازارهای جدید خارج از کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه بازارهای هدف برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تسهیل در نیل به اهداف تعیین‌شده توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله توسعه اقتصادی کشور ارتقای جایگاه و موقعیت نمایشگاه شهر هوشمند در منطقه ایجاد انگیزه جهت سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف خصوصی، تعاونی و دولتی، داخلی و خارجی در حوزه شهر هوشمند

کارآفرینی آستان قدس رضوی

سازمان اقتصادی رضوی با هدف ایجاد ارزش افزوده و بالا بردن سود شرکت‌ها و مؤسسات تابعه خود، با استفاده از فناوری‌های نوین مدیریتی و از طریق ارتقای سطح علمی و آموزشی کارکنان به عنوان منشأ هرگونه تحول و نوآوری در سازمان، به هدایت و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها و مؤسسه‌های زیرمجموعه خود می‌پردازد. ضمن اینکه به منظور نظارت و مدیریت بهتر در فعالیت شرکت‌ها و موسسات تابعه، هفت هلدینگ تخصصی(ازجمله هلدینگ‌های راه و ساختمان و معدن، کشاورزی، مالی و اقتصادی، دارویی و... و.) در این سازمان تشکیل شده است تا در تنظیم روابط بین شرکت‌های عضو هر هلدینگ و نیز ارائه سیاست‌های راهبردی در جهت اجرای سیاست‌های کلان اقتصادی که از سوی سازمان اقتصادی رضوی ابلاغ می‌شود، نقش آفرینی کنند. این خلاصه‌ای از وضعیت سازمان اقتصادی رضوی است. *این سازمان با 73 شرکت تابعه، چه جایگاهی در فعالیت اقتصادی کشور دارد؟ با توجه به حضور این سازمان در 73 شرکت و مؤسسه و اشتغال حدود 12 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شرکت‌ها و مؤسسه‌های تابعه این سازمان، سازمان اقتصادی رضوی به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی در شرق کشور با تنوع‌پذیری بالا در کسب و کار مطرح است. طبیعی است که این سازمان به منظور رشد، توسعه و افزایش سهم خود در بازار به فکر استقرار مدل اقتصادی مناسب و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی سودآور باشد. سازمان اقتصادی رضوی در سرمایه‌گذاری‌های پربازده مبتنی بر فناوری‌های جدید و نیز افزایش اعتبار و جایگاه برند رضوی اهتمام دارد.

دکتر علی اکبر حسنی

مدیر امور فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود

مهندس مهدی مقیمی

کارشناس مرکز امور فناوری، تجاری سازی و کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود

شیوه نامه حمایت از طرح های کارآفرینی و کسب و کار فناورانه دانشجویی (1397/3/23)

شیوه نامه حمایت از طرح های کارآفرینی و کسب و کار فناورانه دانشجویی

طرح اشتغال آفرینی و کارآفرینی آستان قدس رضوی (1397/7/28)

سازمان اقتصادی رضوی با هدف ایجاد ارزش افزوده و بالا بردن سود شرکت‌ها و مؤسسات تابعه خود، با استفاده از فناوری‌های نوین مدیریتی و از طریق ارتقای سطح علمی و آموزشی کارکنان به عنوان منشأ هرگونه تحول و نوآوری در سازمان، به هدایت و حمایت از فعالیت‌های اقتصادی شرکت‌ها و مؤسسه‌های زیرمجموعه خود می‌پردازد. ضمن اینکه به منظور نظارت و مدیریت بهتر در فعالیت شرکت‌ها و موسسات تابعه، هفت هلدینگ تخصصی(ازجمله هلدینگ‌های راه و ساختمان و معدن، کشاورزی، مالی و اقتصادی، دارویی و... و.) در این سازمان تشکیل شده است تا در تنظیم روابط بین شرکت‌های عضو هر هلدینگ و نیز ارائه سیاست‌های راهبردی در جهت اجرای سیاست‌های کلان اقتصادی که از سوی سازمان اقتصادی رضوی ابلاغ می‌شود، نقش آفرینی کنند. این خلاصه‌ای از وضعیت سازمان اقتصادی رضوی است. *این سازمان با 73 شرکت تابعه، چه جایگاهی در فعالیت اقتصادی کشور دارد؟ با توجه به حضور این سازمان در 73 شرکت و مؤسسه و اشتغال حدود 12 هزار نفر به صورت مستقیم و غیرمستقیم در شرکت‌ها و مؤسسه‌های تابعه این سازمان، سازمان اقتصادی رضوی به عنوان بزرگ‌ترین هلدینگ اقتصادی در شرق کشور با تنوع‌پذیری بالا در کسب و کار مطرح است. طبیعی است که این سازمان به منظور رشد، توسعه و افزایش سهم خود در بازار به فکر استقرار مدل اقتصادی مناسب و سرمایه‌گذاری در فعالیت‌های اقتصادی سودآور باشد. سازمان اقتصادی رضوی در سرمایه‌گذاری‌های پربازده مبتنی بر فناوری‌های جدید و نیز افزایش اعتبار و جایگاه برند رضوی اهتمام دارد.

نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند (1397/7/28)

نخستین نمایشگاه بین‌المللی شهر هوشمند، از روز یکشنبه ۲۷ آبان‌ماه تا روز سه‌شنبه ۲۹ آبان ماه ۱۳۹۷ از ساعت ۱۰ تا ۱۸ در تهران برگزار می‌شود. درباره رویداد: این نمایشگاه جامع‌ترین نمایشگاه مدرن و متناسب با شرایط روز ایران در حوزه شهر هوشمند است که طی سه روز به‌منظور تحول در آینده شهرسازی به شما اجازه مشارکت و دسترسی به پروژه‌های عظیم و کلان هوشمند سازی کشور و نفوذ به جمع حرفه‌ای‌ها را می‌دهد. آشنایی با آخرین تکنولوژی‌های جدید و نوآوری‌های نوین در بخش‌های مختلف و متنوع تکنولوژی های شهر هوشمند همگی در زیر یک سقف مهیا گردیده است. اهداف نمایشگاه: ارتقا سطح تبادل منطقه‌ای و تکنولوژیکی جمهوری اسلامی ایران با کشورهای اسلامی و جهان توسعه بازار شهر هوشمند بهبود کیفیت زندگی و توسعه توانایی‌های فردی ارائه آخرین دستاوردهای فن‌آوری روز در حوزه شهرهای هوشمند کمک به تقویت توان ساخت داخلی از طریق تبادل اطلاعات فنی گسترش تعامل با سایر کشورها و استفاده از دستاوردها و تجربیات موفق شهرهای هوشمند عقد قراردادهای بازرگانی در زمینه شهرهای هوشمند با شرکت‌های بخش خصوصی توسعه اشتغال کشور حضور کارشناسان و شرکت‌های بین‌المللی از سراسر جهان خصوصا شهرهای اسلامی کمک به ایجاد بازارهای جدید خارج از کشور جمهوری اسلامی ایران در راستای توسعه بازارهای هدف برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای تسهیل در نیل به اهداف تعیین‌شده توسعه و چشم‌انداز ۲۰ ساله توسعه اقتصادی کشور ارتقای جایگاه و موقعیت نمایشگاه شهر هوشمند در منطقه ایجاد انگیزه جهت سرمایه‌گذاری بخش‌های مختلف خصوصی، تعاونی و دولتی، داخلی و خارجی در حوزه شهر هوشمند

لیست به روز شده استارتاپ ها و سرمایه گذاران فعال کشور (1397/5/24)

لیست به روز شده استارتاپ ها و سرمایه گذاران فعال کشور

سند چشم انداز ایران 1404 (1396/12/27)

سند چشم انداز ایران 1404

نقشه جامع علمی کشور (1396/12/27)

نقشه جامع علمی کشور

آخرین بروزرسانی: 1397/1/27

سمینار آموزشی "راز ده برابر کردن قدرت پول و ساختن سود تا صد در صد روزانه" همراه با اعطای گواهینامه شرکت در کارگاه دو روزه همراه با تخفیف ثبت نام جهت دانشگاه صنعتی شاهرود که جزییات هزینه ها و تخفیف ها در لینک ثبت نام ذیل قرار دارد.

با توجه به اینکه ثبت نام این دوره از طریق دانشگاه صورت نمی گیرد، کلیه مسولیت های دوره به عهده برگزار کننده می باشد. برگزار کننده رویداد و مدرس دوره جناب آقای "محمد هادی نور پوری" می باشد. 

 

لینک ثبت نام دوره

 

176db658a2892cf557f989b3b64890a6

موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان از نگاه رؤسای پارک‌های علم‌وفناوری

ایجاد شرکت‌های دانش بنیان؛ حرکتی منطقی و اشتغال‎زا چگونگی موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان از نگاه رؤسای پارک‌های علم‌وفناوری ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به یکی از گفتمان‌های رایج در فضای علمی و فناوری کشور تبدیل شده است که می‌تواند نقش مهمی در پویایی اقتصادی کشور ایفا کند. این شرکت‌ها علاوه بر حصول ارزش‌افزوده، درآمدزایی پایدار و گردش مالی بالا برای جامعۀ بومی، نقش بسزایی در اشتغال‌زایی دارند. غالب این شرکت‌ها از مراکز رشد دانشگاهی کار خود را آغاز کرده‌اند و توانسته‌اند پس از حرکتی منطقی به این موفقیت‌ها برسند. به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی بنیاد ملی نخبگان؛ ایجاد شرکت‌های دانش‌بنیان در سال‌های اخیر به یکی از گفتمان‌های رایج در فضای علمی و فناوری کشور تبدیل شده و با توجه به نقش مهمی که در استقلال، پویایی و پایداری اقتصاد دارد، به عنوان هدف اصلی بسیاری از دانشگاهیان اعم از اساتید، دانش‌آموختگان و دانشجویان قرار گرفته‌ است. در این میان، امکانات و ظرفیت‌های پارک‌های علم‌وفناوری می‌تواند تسهیلگر مسیر پیشرو باشد. در همین رابطه پای سخن برخی رؤسای پارک‌های علم‌وفناوری کشور پیرامون اهمیت، زیرساخت و چگونگی موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان نشستیم که در ادامه می خوانید. تعامل تخصص‌ها سبب تکامل فناوری در چرخۀ دانش‌بنیان می‌شود اسماعیل پیرعلی؛ رئیس پارک علم‌وفناوری چهارمحال‌وبختیاری ضمن بیان اینکه بدون تعامل و تنها با اتکا به یک تخصص و یا مهارت، هرگز فناوری دانش‌بنیان و دانش‌فنی حاصل نمی‌شود، بر لزوم شبکه‌سازی نخبگانی و تخصصی تأکید دارد و می‌گوید: علوم در تعامل با یکدیگر و برای یک هدف مشخص، می‌توانند مکمل هم باشند و نتیجۀ فعالیت‌هایشان منجر به محصولی دانش‌بنیان منطبق بر نیازهای واقعی جامعه باشد. تقاضای بازار، هدایتگر توان نخبگانی است وی با اشاره به پارامترهای مومفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان، می‌افزاید: یکی از دلایل گسترش شرکت‌های دانش‌بنیان در حوزه‌های IT و ICT، ظرفیت بالای این حوزه‌ها، نیازها و مقتضیات کنونی جامعه و همچنین سوددهی سریع این حوزه‌ها است؛ این عوامل سبب رغبت بیشتر دانش‌آموختگان به بخش‌های مذکور است. به عبارت دیگر، تقاضای بازار، هدایتگر توان نخبگانی است چراکه ممکن است نتیجۀ فعالیتی مناسب باشد و منجر به تولید کالایی دانش‌بنیان و مناسب شود اما چون نیاز بازار را تأمین نمی‌کند و با آن منطبق نیست، در فروش و حصول ارزش‌افزوده موفق نباشد. عضو شورای علمی بنیاد نخبگان استان چهارمحال‌وبختیاری با اشاره به اهمیت و نقش شرکت‌های دانش‌بنیان در توسعۀ منطقه‌ای، معتقد است: این شرکت‌ها علاوه بر حصول ارزش‌افزوده، درآمدزایی پایدار و گردش مالی بالا برای جامعۀ بومی، نقش بسزایی در اشتغال‌زایی دارند. غالب این شرکت‌ها از مراکز رشد دانشگاهی کار خود را آغاز کرده‌اند و توانسته‌اند پس از حرکتی منطقی به این موفقیت‌ها برسند. ایجاد شرکت دانش‌بنیان یکی از راه‌هایی استقلال مالی کشور است عطاالله ربانی؛ رئیس پارک علم‌و‌فناوری استان البرز با اشاره به لزوم حمایت از اجتماع نخبگانی در عملیاتی‌کردن و تجاری‌سازی ایده‌، بیان می‌کند: تلاش دانش‌آموختگان و دانشجویان برای تأسیس و فعالیت در شرکت­های دانش‌بنیان، امری ضروری و شبیه جهاد در جبهه‌ها است چراکه این مهم نقش مهمی در مقابله با تحریم‌ها و استقلال کشور دارد؛ به همین دلیل، بهترین حمایت از استعدادهای برتر کشور، هدایت آنان به سمت ایجاد شرکت دانش‌بنیان است. در این بین، استفاده از ظرفیت‌های پارک علم‌و‌فناوری استان‌ها نیز می‌تواند اثرگذاری مثبتی داشته باشد. آگاهی از اصول مدیریت بازار، زیربنای موفقیت شرکت دانش‌بنیان شهیکی‌تاش؛ رئیس پارک علمی‌وفناوری سیستان‌وبلوچستان با اشاره به اینکه تحقیقات کاربردی بیشتر یک تحلیل تکنیکال از شرایط موجود هستند، معتقد است: نوآوری و پایش مداوم از ضروریات انطباق با استانداردهای جهانی دانش‌بنیان بودن است. وی اظهار می‌کند: حمایت‌ها باید رویکرد توانمندسازی داشته باشند تا طرح و ایده بتواند در بازۀ زمانی مناسب به محصول و خدمتی دانش‌‌بنیان که نیاز بازار داخلی و خارجی است، تبدیل شود. علاوه بر آن حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان نیز باید با جدیت دنبال شود و صاحبان آن با مقتضیات بازار و قواعد حاکم بر آن آشنا شوند و آموزش‌های لازم را ببینند. این شرکت‌ها تنها زمانی می‌توانند به موفقیت برسند که علاوه بر بُعد فنی، حداقل اصول اولیه مدیریت بازار را بدانند. توسعۀ بازار مهمترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است وی‌ می‌افزاید: باید دانست، توسعۀ بازار مهمترین حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان است چراکه ضریب‌شکست این شرکت‌ها را تعدیل می‌کند. رئیس پارک علمی‌وفناوری سیستان‌وبلوچستان اضافه می‌کند: توانمندسازی حوزه‌های نوآوری و R&D در صنعت و بخش کشاورزی یکی دیگر از الزامات امروز کشور برای رسیدن به توسعه‌یافتگی است. می‌توان برای تقویت این واحدها از توان موجود در شرکت‌های دانش‌بنیان استفاده کرد تا این شرکت‌ها پل‌ارتباطی بین دانش و صنعت باشند. از سوی دیگر، بسیاری از اخترعات را می‌توان به سمت تقویت واحدهای نوآوری و R&D جهت‌دهی کرد به شرط اینکه با تولید محصولی مقیاس‌پذیر، بازارمحور بوده و قابلیت حصول ارزش‌افزوده اقتصادی و اجتماعی را نیز داشته باشند نه اینکه منجر به تولید کالای لوکسی شوند که هیچ بازار منطقی‌ای ندارد. اشتراک‌گذاری داشته‌ها، از رموز موفقیت شرکت‌های دانش‌بنیان است همچنین محمودرضا شاکرمی؛ رئیس پارک علم‌وفناوری استان لرستان با اشاره به لزوم انسجام در حوزۀ فناوری، می‎گوید: اصولاً نمی‌توان با تفکر جزیره‌ای در حوزه‌های علمی و فناوری عملکرد مثبتی داشت. وی با بیان اینکه یکی دیگر از ملزومات پیشرفت، ایجاد انسجام و تعامل بین شرکت‌های بزرگ دانش‌بنیان است، ادامه می‌دهد: موازی‌کاری و اختلاط فعالیت‌ها یکی از آسیب‌های جدی است؛ بنابراین یکی از راه‌هایی که می‌تواند زمینه‌ساز توسعه کشور باشد، هماهنگ‌کردن فعالیت‌های شرکت‌های دانش‌بنیان است. هم‌افزایی و تعامل این شرکت‌ها با یکدیگر، هم پتانسیل موجود را افزایش می‌دهد و شرکت‌ها می‌توانند از امکانات نرم‌افزاری و سخت‌افزاری خود را به اشترک بگذارند تا در هزینه و زمان نیز صرفه‌جویی شود. بدون بازار، حلقۀ فناوری دانش‌بنیان ابتر است شاکرمی با بیان اینکه بدون بازار، حلقۀ فناوری ناقص است، می‎افزاید: مادامی که محصول تولیدشده در بازار موفق نشود، نمی‌توان ادعا داشت که مسیر به‌طور کامل طی شده است. تشکیل هستۀ پژوهشی گام اول برای ایجاد شرکت دانش‌بنیان است علی معتمدزادگان؛ رئیس پارک علم‌وفناوری استان مازندران نیز با تأکید بر ایجاد هسته‌ و گروه پژوهشی، یادآور می‌شود: یکی از مزایای هسته‌های پژوهشی، تشکیل شرکت‌های دانش‌بنیان است. به‌عبارت دیگر، فرد با حضور در هستۀ پژوهشی تا حدودی با فضای عملیاتی علم آشنا می‌شود و مهارت‌های فردی خود را در حوزه‌های اقتصاد و بازار افزایش می‌دهد؛ در نتیجه می‌تواند در آینده شرکت دانش‌بنیان هم تأسیس شود. وی خاطرنشان می‌کند: اگر چند پروژه کلان توسط هسته‌های پژوهشی و یا شرکت‌های دانش‌بنیان به ثمر برسد، قطعاً رغبت دانشگاه و صنعت به برقراری ارتباط منطقی و نظام‌مند با یکدیگر افزایش می‌یابد اما پیش از آن، دانشگاه نباید انتظار داشته باشد صنعت، آزمایشگاه‌های دانشکده‌ها را تجهیز و یا برای افزایش امکانات دانشگاه هزینه کند چراکه صنعت، دید اقتصادی دارد و مادامی که اقدامی توجیه اقتصادی نداشته باشد، آن را انجام نخواهد داد.

رویداد کارآفرینی "همفکر"

عکس موجود نيست.

دانشگاه صنعتی شاهرود، سه شنبه ها میزبان رویداد کارآفرینی "همفکر" است که به همت انجمن علمی دانشجویی کارآفرینی دانشگاه و با حضور فعالان و متخصصان حوزه کارآفرینی، پژوهش و فناوری اطلاعات، برگزار می شود. رویداد همفکر فرصتی برای کارآفرینان، برنامه‌ نویسان، طراحان و سرمایه ‌گذاران است که به شبکه ‌سازی،‌ تبادل نظر و یادگیری از یکدیگر بپردازند. شرکت در این رویداد برای تمامی علاقه مندان، آزاد و رایگان است. یونس یونسیان، کارشناس اداره کارآفرینی دانشگاه، دانشجوی دکتری دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و مشاور فنی استارتاپ ها در حاشیه برگزاری این نشست گفت: همفکر، رویدادی است که به صورت هفتگی برگزار می شود. این رویداد در سراسر کشور مخاطب داشته و تاکنون در بیست و سه شهر کشور برگزار گردیده است. او افزود: این رویداد، یک اتفاق مبارک برای اکوسیستم استارتاپی دانشگاه بوده و یک فضای کاملا دوستانه و خودمانی است و باعث ایجاد ارتباط میان تخصص های گوناگون می شود. برای بسیاری از صاحبان کسب و کار که بدنبال تخصص های مرتبط با حوزه فعالیتشان هستند، همفکر می تواند بهترین گزینه باشد. همفکر باعث افزایش شبکه تیمی و پیدا کردن افراد مرتبط با تخصص و علائق مورد نیاز می شود. شرکت ها و کسب و کارهای گوناگون در محیط کارشان میزبان میهمانانی می شوند که با هدف شبکه سازی و ایجاد ارتباط در این رویداد ها حضور پیدا می کنند. یکی از این رویداد ها که در ایران بصورت هفتگی برگزار می شود "همفکر" است. همفکر از حدود سه سال پیش در تهران شروع شد و کم کم جای خود را در بین شهر های مختلف ایران پیدا کرد. در همفکر ارتباطات قوی و مهمی شکل میگیرد، ارتباطاتی که ممکن است در آینده سرنوشت کاری بسیاری از افراد را تغییر دهد. اما اصلی ترین دلیل ادامه این رویداد حمایت اکوسیستم و جامعه کار آفرینی است که نیاز به شبکه سازی، همفکری و انتقال تجربه را احساس میکند. رويداد همفكر از مجموعه رويدادهاي كار آفريني دانشگاه صنعتی شاهرود است که با حضور و اقبال گسترده دانشجویان مواجه شده و نویدبخش مسیرهای تازه برای اکوسیستم جوان دانشگاه خواهد بود.
آخرین بروزرسانی: 1397/2/17

کارآفرینی در ویکی پدیای فارسی

 

 

تعریف کارآفرینی

 

problem_solution_blog1

 

 

تعاریف کارآفرینی


اگر چه کارآفرینی واژه‌ای است که به وفور در ادبیات عمومی جامعه به کار می‌رود، اما به عنوان یک حوزه مطالعاتی، نسبتاً جوان است و تعاریف مختلفی از آن ارائه شده است. کارآفرینی یک مفهوم چندوجهی است و محققان علوم مختلف اعم از اقتصاد، جامعه‌شناسی، روانشناسی و فلسفه در تئوری‌ها و تعاریف خود، هر کدام به یک وجه از این مفهوم پرداخته‌اند. آن‌ها در طول زمان تعاریف متفاوتی از کارآفرینی داشته‌اند و هر کدام بر بعد خاصی از فرایند کارآفرینی متمرکز شده‌اند. در یک جمع‌بندی کلی می‌توانیم تعاریف زیر را برای کارآفرینی برشماریم:


تعاریف مختلف کارآفرینی

۱- کارآفرینی با تمرکز بر شخص کارآفرین (رویکرد ویژگی‌های شخصیتی)

در این تعریف، شخص کارآفرین، اساس مفهوم کارآفرینی است و کارآفرینی، یک پدیده انفرادی یا تیمی است که کارآفرینان (و نه بسترهای محیطی)، ریشه و منشأ فرایند آن هستند. این تعریف به تأثیر محیط بر کارآفرین شدن فرد توجهی ندارد. طبق این تعریف، کارآفرینان افرادی هستند که ویژگی‌های شخصیتی ویژه‌ای دارند.

ویژگی‌های شخصیتی کارآفرینان

۱) مسئولیت‌پذیری: کارآفرینان در قبال مخاطراتی که آغاز کرده‌اند، احساس مسئولیت شخصی دارند. آن‌ها ترجیح می‌دهند کنترل منابعشان را خود داشته باشند و منابع را جهت دستیابی به اهداف مشخص، مورد استفاده قرار دهند.

۲) ریسک‌پذیری متعادل: کارآفرینان اهل ریسک پرخطر نیستند، اما اهل ریسک حساب شده هستند. نتایج فعالیت‌های آن‌ها ممکن است در بلندمدت مشخص شود یا اهداف آن‌ها ممکن است در نگاه دیگران غیرممکن به نظر بیاید اما کارآفرینان، موقعیت‌ها را از یک دیدگاه متفاوت می‌بینند و باور دارند که اهداف آن‌ها واقع بینانه و دست یافتنی است. آن‌ها معمولاً نقاط را در محدوده‌ای که دانش آن‌ها قابل بهره‌برداری است، فرصت‌یابی می‌کنند. پیش‌زمینه‌ها و تجربیات، هر یک احتمال موفقیت آن‌ها را افزایش می‌دهد. یک نویسنده می‌گوید: کار کارآفرین، برنامه‌ریزی و محاسبه ریسک بر پایه دانش بازار می‌باشد. دستیابی به منابع برای اهداف از پیش تعیین شده، از شروط لازم برای موفقیت است. به عبارت دیگر، کارآفرینان موفق، هیچ‌گاه بی‌محابا خطر نمی‌کنند.
۳) اعتماد به موفقیت: کارآفرینان به موفقیت خود ایمان دارند. آن‌ها نسبت به موفقیت خود، خوش‌بین هستند. طبق پژوهشی که توسط یکی از مراکز ملی ایالات متحده آمریکا در مورد کسب و کارهای مستقل انجام شده است، صاحبان کسب و کار، به موفقیت شرکتشان، از ۱ تا ۱۰، به طور متوسط، نمره ۳/۷ داده‌اند. این سطح بالا از خوش‌بینی می‌تواند نشان دهد که چرا برخی از موفق‌ترین کارآفرینان، قبل از موفقیت نهایی، غالباً بیش از یک بار شکست خورده‌اند.

۴) تمایل به گرفتن بازخورد سریع: کارآفرینان از چالش‌های کسب و کار لذت می‌برند. آن‌ها دوست دارند بدانند که نتیجه حاصله چه خواهد بود.

۵) انرژی بالا: کارآفرینان دارای انرژی بیش‌تری نسبت به افراد معمولی هستند. این انرژی، می‌تواند یک عامل حیاتی باشد که سبب تلاش شگفت‌انگیزی از سوی کارآفرین برای راه‌اندازی کسب و کار مستقل خود می‌شود. ساعات طولانی کار و تلاش خستگی‌ناپذیر، برای آن‌ها یک قانون است.

۶) آینده نگری: کارآفرینان یک احساس و تعریف درست از جستجوی فرصت‌ها دارند. آن‌ها پیش رو را نگاه می‌کنند و کم‌تر نگران آنچه دیروز انجام داده‌اند و آنچه فردا باید انجام دهند، هستند. آن‌ها مایل به بازگشت به گذشته و خوشحالی به سبب موفقیت‌هایشان نیستند. کارآفرینان واقعی بر آینده تمرکز می‌کنند. بت کروس می‌گوید: از آن‌جایی که شما یک شرکت را رشد و توسعه می‌دهید، اهداف شما متعالی‌تر خواهد شد و تمایل به توسعه بیش‌تر پیدا می‌کنید. کارآفرینان، جایی که بیش‌تر مردم فقط مشکلات و غیرممکن‌ها را می‌بینند، پتانسیل‌ها را می‌بینند و سرانجام، افکارشان تبدیل به موفقیت‌های بزرگ برای آن‌ها می‌شود. در حالی که مدیران دربارهٔ منابع در دسترس نگران هستند، کارآفرینان، علاقه‌مند به کشف و سرمایه‌گذاری در فرصت‌ها هستند.

۷) مهارت در سازماندهی: کارآفرینان می‌دانند که چطور افراد را جهت انجام فعالیت‌ها کنار هم قرار دهند. ترکیب اثربخش افراد و مشاغل، کارآفرینان را قادر می‌سازد که چشم‌اندازشان را به واقعیت تبدیل کنند.

۸) توجه به ارزش موفقیت، بیش از پول: یکی از تصورات غلط دربارهٔ کارآفرینان این است که آن‌ها تنها برای دستیابی به پول کار می‌کنند. اما به نظر می‌رسد که نیاز به موفقیت، انگیزش و ارزش اولیه کارآفرینان می‌باشد و پول، تنها یک سمبل از دستیابی به موفقیت است. یک محقق کسب و کار می‌گوید: آنچه کارآفرینان را برمی‌انگیزد و آن‌ها را به سوی پیچیدگی بیش‌تر و عمیق‌تر سوق می‌دهد، محرکی بیش از پول است.

برخی دیگر از ویژگی‌های بارز کارآفرینان عبارتند از:

الف) تعهد بالا: کارآفرینی، کاری دشوار است و راه‌اندازی موفق یک کسب و کار، نیازمند تعهد بالا از سوی کارآفرین است. مؤسسان یک کسب و کار، غالباً خود را در کارشان کاملاً غرق می‌کنند. اغلب کارآفرینان بایستی بتوانند بر موانع بی‌شماری غلبه کنند که این امر، نیازمند تعهد بالاست.

ب) تحمل ابهام: کارآفرینان، دارای تحمل بسیاری نسبت به ابهامات ناشی از تغییر شرایط و محیط هستند. این توانایی برای کنترل عدم قطعیت‌های محیطی، حیاتی است، چرا که کارآفرینان به طور پیوسته تصمیماتی می‌گیرند که در آن‌ها، از اطلاعات جدید و بعضاً متناقض که از منابع متنوع و ناآشنا به دست آمده‌اند، استفاده می‌کنند.

ج) انعطاف‌پذیری: یکی از ویژگی‌های کارآفرینان حقیقی، توانایی آن‌ها در سازگاری و تطابق با نیازهای متغیر مشتریان و کسب و کارشان است.

البته باید به این نکته مهم توجه کرد که کارآفرینان، شخصیت‌های منحصربفردی نیستند که بتوان از قبل پیش بینی کرد که چه کسی کارآفرین می‌شود و چه کسی نمی‌شود. در واقع ویژگی‌های کارآفرینان بسیار متنوع است. هر کس بدون در نظر گرفتن سن، سابقه، جنسیت، رنگ پوست، ملیت یا دیگر مشخصه‌ها می‌تواند یک کارآفرین شود و هیچ محدودیتی در این باره وجود ندارد. کارآفرینی یک راز نیست؛ یک انضباط عملی است. کارآفرینی یک موهبت ژنتیکی نیست، بلکه مهارتی است که اغلب مردم می‌توانند بیاموزند. لزومی ندارد که شما یک شخص اسطوره‌ای باشید؛ فقط کافی است با تمام وجود بخواهید.

۲- کارآفرینی به معنی فرایند نوآوری

مطابق این تعریف، کارآفرینی شامل خلق یا کشف و بهره‌برداری از فرصت‌هایی است که از تعامل کارآفرینان با محیطی که در آن کار می‌کنند، منتج می‌شود. تفاوت این تعریف با تعریف قبل در تعامل کارآفرین با محیط خویش است. البته این تعریف، ناقض وجود ویژگی‌های روانشناختی خاص در کارآفرینان نیست. بهره‌برداری از فرصت‌ها توسط کارآفرینان، منجر به نوآوری می‌شود. این نوآوری شامل معرفی محصول یا خدمت جدید، روش سازماندهی جدید، گشایش بازار جدید، فرآیندهای جدید و مواد اولیه جدید می‌شود. تعاریف نظریه‌پردازانی همچون «شومپیتر» و «شین» با این دیدگاه مطابقت دارد.

۳- کارآفرینی به معنی ایجاد کسب و کار یا شرکت

رویکرد این تعریف به عنوان بخشی از رویکرد رفتاری و زمینه‌ای به کارآفرینی، در تضاد با رویکرد اول (ویژگی‌ها) است. این رویکرد بر این‌که کارآفرین چه کاری انجام می‌دهد، تمرکز می‌کند، نه این‌که کارآفرین کیست. طبق این تعریف، کارآفرینی در خلأ شکل نمی‌گیرد بلکه شرکت‌ها در شرایط محلی، صنعتی و محیطی خاصی امکان ظهور پیدا می‌کنند.

۴) کارآفرینی به معنی اقدام به ورود

ورود (Entry)، پدیده اساسی و واحد تجزیه و تحلیل در اقتصاد صنعتی است. پژوهشگران، ورود را به دو شکل تعریف کرده‌اند:

۱) راه‌اندازی یک کسب و کار جدید به وسیله یک شرکت جدید یا حتی یک شرکت موجود یا از طریق سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر داخلی.

۲) شرکتی که اقدام به تولید محصولی در یک صنعت می‌کند که قبلاً آن را تولید نمی‌کرده است. این تعریف اقتصاددانان صنعتی است.

این تعریف به این معناست که ورود نه تنها می‌تواند شامل ایجاد یک شرکت جدید باشد (تعریف سوم)، بلکه می‌تواند از طریق ساختن یک کارخانه جدید، خرید یک کارخانه موجود و تغییر درآمیخته محصول آن، به وسیله شرکت فعلی صورت گیرد.

۵- کارآفرینی به معنی سرمایه‌گذاری جدید شرکتی (کارآفرینی سازمانی)

مطالعات مهمی در مورد فرایند و نتایج کارآفرینی در درون شرکت‌های بزرگ، نوعاً تحت عنوان «کارآفرینی سازمانی» یا «سرمایه‌گذاری مخاطره‌پذیر شرکتی» انجام شده است. این مفهوم با چگونگی ظهور کسب‌وکارهای جدید در داخل شرکت‌های بزرگ از طریق تلاش‌های فعال کارکنان مرتبط است. هر چند رویکردهای گوناگونی در مورد این تعریف وجود دارد، اما یکی از مهم‌ترین رویکردها در این باب، کارآفرینی را به عنوان فرآیندی تعریف نموده است که از طریق آن، افراد- به تنهایی یا در درون یک سازمان- فرصت‌ها را بدون توجه به منابعی که در حال حاضر تحت کنترل هستند، تعقیب می‌کنند. شاید این تعریف یکی از وسیع‌ترین تعاریف کارآفرینی باشد. به طور کلی، کارآفرینان سازمانی در مقایسه با کارآفرینان فردی ریسک کم‌تری متحمل می‌شوند اما باید انتظار پاداش کم‌تری نسبت به همتایان مستقل خود داشته باشند.

۶- کارآفرینی به عنوان فرایند تخریب خلاق

این تعریف به صورت بسیار کلان، نقش کارآفرین را به عنوان موتور محرکه توسعه اقتصادی کشورها بیان می‌کند و کم‌تر به تشریح کارآفرین و چگونگی تعامل وی با محیط می‌پردازد. طبق این تعریف، کارآفرین از طریق تخریب خلاق، سازوکارهای موجود در بازار را به هم می‌زند و با تحول کیفی در ترکیبات محصول و نوآوری، شرکت‌های غیرنوآور و ناکارآمد را از بازار خارج می‌کند و به این شکل توسعه اقتصادی را موجب می‌شود.

۷- کارآفرینی به معنای اداره-مالکیت کسب ‌وکار کوچک و متوسط

تمرکز بر کارآفرین و نقش مهمش در ایجاد اشتغال، منجر به این تعریف از کارآفرین به عنوان مالک یا مدیر یک کسب و کار کوچک یا متوسط شد. این تعریف در راستای تعریف اقتصاددانان کلاسیک است که کارکرد سرمایه‌گذار و کارآفرین را در هم می‌آمیختند. اما همان‌طور که گفتیم، پژوهشگران کارآفرینی اغلب بر ویژگی‌های شخصیتی، رفتارها و فعالیت‌های کارآفرین و رویدادهای مرتبط با وی متمرکز شده‌اند و نه اندازه کسب و کار. در مجموع می‌توان گفت، کارآفرین کسی است که کسب و کاری را همراه با ریسک و در شرایط عدم اطمینان برای دستیابی به هدفی به منظور کسب سود یا رشد از طریق فرصت‌های قابل توجه و فراهم کردن منابع لازم برای تبدیل کردن سرمایه به یک محصول یا خدمت راه‌اندازی می‌کند. اگرچه افراد زیادی با ایده‌های بزرگ به دنیای کسب و کار وارد می‌شوند، اما اغلب آن‌ها هرگز به ایده‌هایشان عمل نمی‌کنند، در حالی که کارآفرین، یک عمل کننده واقعی است. کارآفرین فردی است که با صرف زمان و انرژی لازم، منابع، نیروی کار، مواد اولیه و سایر دارایی‌ها را به گونه‌ای هماهنگ می‌سازد که ارزش آن‌ها یا محصولات حاصل از آن‌ها نسبت به حالت اوّلیه‌اش افزایش یابد (ایجاد ارزش افزوده کند). کارآفرینان با مهارتی که در تشخیص فرصت‌ها و موقعیت‌ها و ایجاد حرکت در جهت توسعهٔ این موقعیت‌ها دارند، پیشگامان حقیقی تغییر در اقتصاد و تحولات اجتماعی محسوب می‌شوند.

 

کارآفرینی دولتی

کارآفرین دولتی اصطلاحی است که به تعبیر نشریه Harvard Business Review، تا همین اواخر هم اصطلاحی متعارض و دارای تناقض درونی به نظر می‌رسید. طی دهه‌های گذشته، هنگامی که از کارآفرینی صحبت می‌شد، معمولاً این نکته هم مورد اشاره قرار می‌گرفت (یا به صورت غیرمستقیم، پذیرفته شده بود) که کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید، قلمرو بخش خصوصی است. البته در دهه‌های اخیر، برای دولت هم در بحث کارآفرینی، سهمی در نظر گرفته شد و آن سهم، سیاست گذاری حمایتی در حوزه کارآفرینی بود. به عبارتی، وقتی از نقش دولت در کارآفرینی صحبت می‌شد، موضوعاتی مانند موارد زیر مورد بحث قرار می‌گرفت: دولت و مدیران دولتی، باید با وضع قوانین جدید و اصلاح قوانین موجود، مسیر کارآفرینی را برای بخش خصوصی هموار کنند. دولت باید با حمایت مالی و تامین منابع مورد نیاز کارآفرینان، فرایند کارآفرینی و ایجاد کسب و کار جدید را تسهیل کند. دولت باید با آموزش و فرهنگ سازی و معرفی کارآفرینان موفق، نسل جوان را به کارآفرینی تشویق و ترغیب کند.

موضوعات فوق و موارد مشابه آنها، بحث کارآفرینی در بدنه دولت را به دولت سیاست گذار در زمینه کارآفرینی محدود می‌کردند.

این نوع نگاه در حدی جدی بود – و هنوز هم در بسیاری از نقاط جهان جدی است – که بسیاری از مدیران دولتی، خودشان هم به کارآفرینی فکر نمی‌کردند یا معتقد بودند این مبحث و این نوع مباحث، برای کسانی مفید است که قصد دارند در آینده بدنه دولت را ترک کنند و وارد بخش خصوصی شوند.

 

 

7a583556-06f8-45c7-b867-38066091898c

 

کارآفرینی اجتماعی

کارآفرینی اجتماعی، یعنی یافتن راه حلی نوآورنه برای مشکلات اجتماعی، امروز تبدیل به یک مدل واقعی ایجاد کسب و کار در اروپا شده است. اما کارآفرین اجتماعی در اروپا چه کاری انجام می دهد؟

لوییک وان کوتسم، مدیر پلتفورم «اکسیژن کرود» برای جلب سرمایه جمعی، در اینباره می گوید: « پدیده کارآفرینی اجتماعی امروز در سراسر جهان رونق می گیرد. در اروپا حدود ۵ درصد جمعیت فعال در این زمینه مشغولند. اما علاوه بر این، کار آفرینی اجتماعی در نگرش کسب و کارهای سنتی هم تغییر ایجاد کرده است.»

کارآفرینی اجتماعی

 • در اروپا از هر ۴ کارآفرین، یکی کارآفرین اجتماعی است
 • در سال ۲۰۱۵، ده درصد تولید ناخالص داخلی و ۶ درصد نیروی کار اتحادیه اروپا مربوط به کارآفرینان اجتماعی از جمله تعاونی ها، شرکت ها، انجمن ها، بنیادها یا شرکت های جمعی است
 • هدف اصلی کارآفرینان اجتماعی بیشتر تأثیر مثبت بر جامعه و محیط زیست است تا بیشینه کردن سود برای صاحبان شرکت و سهامدارها
 • دستیابی به منابع مالی بزرگترین چالش کارآفرینان اجتماعی است. جذب سرمایه مردمی یا سرمایه گذاری اجتماعی یکی از راهها یافتن منابع مالی برای کارآفرینان ا جتماعی است
 • “پرمافونگی” یکی از کسب وکارهای اجتماعی در بروکسل است که توانسته از طریق پلتفورم “اوکسیژن-کرود” در بلژیک، روی شبکه اینترنت سرمایه گذار جذب کند. بخشی از بودجه پلتفورم “اوکسیژن-کرود” را کمیسیون اروپا تامین می کند

مفهوم کارآفرینی اجتماعی، برای افراد و محققین معانی متفاوت و مختلف دارد. گروهی از پژوهشگران، کارآفرینی اجتماعی را ابتکارات بخش غیر انتفاعی در یافتن و مدیریت راه های مختلف برای ایجاد ارزش اجتماعی و گروهی دیگر آن را رویه های پاسخگویی اجتماعی بنگاه های اقتصادی می دانند.

 برخی نیز از کارآفرینی اجتماعی به عنوان وسیله ای برای کم کردن مشکلات و مسائل اجتماعی و تسریع در دگرگونی­ های اجتماعی نام می برند. در ادامه بر اساس یک ترتیب زمانی، تعاریف ارئه شده از کارآفرینی اجتماعی و حوزه کاربرد آن را مرور می کنیم.

کینگ و روبرتز (۱۹۸۷) کارآفرینی در حوزه عمومی و تاثیر آن بر سیاست های دولت را با تاکید بر دو بعد نوآوری و رهبری تعریف می کنند.

ودوک (۱۹۹۱) نیز به جستجوی کارآفرینی اجتماعی در بخش عمومی پرداخته و کارآفرینی اجتماعی را به صورت تاسیس سازمان های عمومی تعریف می کند که شیوه تخصیص منابع را متحول می کنند.

کمپل (۱۹۹۷) با تمرکز بر بخش بهداشت، کارآفرینی اجتماعی را ایجاد گروهایی می داند که از نظر اقتصادی به دنبال کسب سود نیستند و در فعالیت­های خود اهداف اجتماعی را دنبال می نمایند.

لیدبیتر (۱۹۹۷) با اذعان بر ناتوانی بخش تامین اجتماعی انگلستان در تامین کلیه نیازهای جامعه، کارآفرینی اجتماعی را ورود کارآفرینان به حوزه های غیر انتفاعی و اجتماعی برای تامین نیازهای ارضا نشده جامعه می داند.

دیز (۱۹۹۸) با تمرکز بر مفهوم کارآفرینی اجتماعی،کارآفرینان اجتماعی را افرادی با مسولیت اجتماعی می داند که هدف فعالیت­ های آنها بهبود جامعه است. این پژوهشگر به مطالعه کارآفرینی اجتماعی در سازمان­های غیر انتفاعی که سرمایه های مالی مورد نیاز برای برآورده کردن نیازهای اجتماعی را تامین می کنند، پرداخته است.

 تامپسون (۲۰۰۰) به جستجوی کارآفرینی اجتماعی در بخش خصوصی می پردازد و آن را فرایند خلق سرمایه های اجتماعی در این بخش می داند.

مرکز کانادایی کارآفرینی اجتماعی (۲۰۰۱) با بررسی جامع و با تاکید برجهانی سازی، کارآفرینی اجتماعی را نوآوری در بخش­های خصوصی، عمومی و داوطلبانه برای دستیابی به اهداف اجتماعی و اقتصادی تعریف می کند و بر این اساس می توان کارآفرینی اجتماعی را در بخش های غیر انتفاعی و سازمان های تعاونی جستجو کرد.

سولیوان(۲۰۰۳) به توسعه مفهوم کارآفرینی اجتماعی و ارائه مدل چند بعدی از آن پرداخته و آن را تشخیص فرصت های موجد سازمان های اجتماعی می داند و بر این باور است که در این سازمان ها نوآوری به صورت مستمر ادامه خواهد یافت.

بررسی انجام شده پیرامون کاربرد واژه کارآفرینی اجتماعی در نشریات علمی و غیر علمی، طی یک دوره پانزده ساله، نشان می دهد که کارآفرینی اجتماعی در ۸۳% از این نشریات به عنوان پدیده­ای کاملا غیر انتفاعی طرح شده است.

به نظر می رسد که پیوستاری از اهداف اجتماعی در بین اهداف کارآفرینان اجتماعی وجود داشته باشد که در یک طرف این پیوستار هدف کارآفرینان، خلق منافع اجتماعی و در سوی دیگر آن، دستیابی به اهداف اجتماعی در بین دیگر اهداف کارآفرینان قرار دارد.

با این حساب در کارآفرینی اجتماعی قائل شدن تمایز بین سازمان­ های انتفاعی و غیر انتفاعی کار آسانی نیست  و نگاه به طیف وسیع کاربرد کارآفرینی اجتماعی نیز بر عدم اهمیت تمایز بین بخش­ های عمومی، خصوصی و غیر انتفاعی دلالت دارد.

فعالیت­ های کارآفرینان اجتماعی مرزهای سنتی بین بخش عمومی، خصوصی و غیر انتفاعی را کمرنگ نموده و بر ایجاد مدل ­های ترکیبی فعالیت­های انتفاعی و غیر انتفاعی تاکید دارد.

طبق تعریف (کاو، ۱۹۹۳) کارآفرینی فرایندی است که در آن چیز جدیدی ایجاد(خلاقیت)، یا چیز متفاوتی معرفی می گردد(نوآوری) و هدف آن افزایش ثروت اشخاص و ایجاد ارزش در جامعه است. این تعریف به ما کمک می کند تا به جستجوی کارآفرینان اجتماعی در بخش های زیر بپردازیم.

۱) کسب وکارهای انتفاعی که هدف آنها کسب سود است، اما نسبت به جامعه متعهدند. آنها متعهد به انجام کارهای درست و کمک به جامعه و محیط زیست با اتخاذ استراتژی های درست و کمک های مالی هستند.

۲) مؤسسات اجتماعی که با اهداف اجتماعی به وجود آمده اند اما هنوز ماهیت آنها انتفاعی است.

۳) بخش های داوطلبانه

 

آخرین بروزرسانی: 1396/12/27

EEPHomepage-01

 

 

تماس با اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود


آدرس پستی: شاهرود، بلوار دانشگاه، دانشگاه صنعتی شاهرود، پردیس مرکزی، اداره کارآفرینی دانشگاه صنعتی شاهرود

کدپستی: 3619995161
تلفکس: 32300333-023
تلفن مجموعه: 023-32300330