آخرین بروزرسانی: 1400/8/29

مدیریت: دکتر اسماعیل طحانیان    


مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه صنعتی شاهرود در سال 1372 با هدف ارائه خدمات کامپیوتری و اینترنت در سطح دانشگاه راه اندازی شد و همزمان با رشد سریع دانشگاه گسترش یافت. این مرکز مسئولیت ارائه خدمات پایه فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه را بر عهده دارد. در حال حاضر شبکه ارتباطی دانشگاه در پردیس مرکزی، پردیس مهندسی، پردیس کشاورزی بسطام و مجموعه خوابگاه ها از طریق زیر ساخت مبتنی بر فیبر نوری و ارتباطات رادیویی توسط این مرکز راه اندازی و نگهداری میگردد و اتصال به شبکه اینترنت نیز از طریق دو سرویس دهنده مجزا و خطوط ارتباطی چندگانه به منظور ارائه خدمتی پایدار فراهم است.

زیر ساخت های پردازشی مستقر در مرکز داده دانشگاه نیز میزبان کلیه سیستم های مربوط به انواع سامانه های نرم افزاری دانشگاه در محیطی امن و استاندارد در مرکز داده دانشگاه نگهداری میگردد.
در حال حاضر مرکز کامپیوتر دانشگاه عهده دار نگهداری، پشتیبانی فنی و ارائه خدمات سروری به سامانه های موجود همچون پست الکترونیک، سامانه آموزش الکترونیکی، سامانه های مالی و اداری، فرهنگی، پژوهشی و ورزشی دانشگاه است.


مرکز فناوری اطلاعات و ارتباطات دانشگاه جهت پیگیری امور و مسئولیت های محوله از دو اداره تشکیل شده است، اداره فناوری اطلاعات مسئولیت پشتیبانی و نگهداری از سامانه ها، سرور ها و زیرساخت های نرم افزاری دانشگاه را برعهده داشته و اداره شبکه زیرساخت نیز مسئول امور مربوط به شبکه، زیرساخت و کلیه سخت افزارهای مرکز داده و رایانه های موجود در دانشگاه می باشد.
از جمله اهداف و ماموریت های این مرکز در سال های اخیر تلاش برای بهبود سامانه ها، حرکت به سمت مجازی سازی و افزایش امنیت مرکز داده، رشد و ارتقاء شبکه و زیر ساخت دانشگاه بوده است.

 

 

خلیل کلائی دارابی

خلیل کلائی دارابی

پست سازمانی: رئیس اداره فناوری اطلاعات و خدمات رایانه ای
تلفن: 2236
پست الکترونیک: kkolaee{AT}shahroodut.ac.ir

سید مسلم حسینی

سید مسلم حسینی

پست سازمانی: کارشناس مسئول وب
تلفن: 2567
پست الکترونیک: sm.hosseini{AT}shahroodut.ac.ir
رزومه لینکدین گیت هاب

احسان رفیعی نژاد

عکس موجود نيست.

احسان رفیعی نژاد

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 3031
پست الکترونیک:

رضا رمضانیان

عکس موجود نيست.

رضا رمضانیان

پست سازمانی: رئیس اداره شبکه و زیرساخت
تلفن: 2236
پست الکترونیک: r_ramezanian{AT}shahroodut.ac.ir

میثم عضدی

عکس موجود نيست.

میثم عضدی

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 2489
پست الکترونیک: mazodi{AT}shahroodut.ac.ir

محمدعلی پیله‌ور

عکس موجود نيست.

محمدعلی پیله‌ور

پست سازمانی: کارشناس کامپیوتر
تلفن: 3410
پست الکترونیک:
آخرین بروزرسانی: 1400/8/18

۱- خدمات پردازشی (Processing Services)

مرکز کامپیوتر با در اختیار داشتن سه سایت مستقل در پردیس مرکزی،‌ پردیس مهندسی و پردیس کشاورزی آماده ارائه خدمات به دانشجویان در تمامی مقاطع می‌باشد.

 ۲- سرویس اینترنت (Internet Services)
کاربران دانشگاهی شامل دانشجویان کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری، کارمندان و اعضای هیات علمی می‌توانند از طریق کامپیوترهای مرکز کامپیوتر یا کامپیوترهای  بخش‌های دیگر دانشگاه و با داشتن امکان دسترسی مجاز(account) از سرویس اینترنت استفاده کنند. در حال حاضر به دانشجویان دکتری ماهیانه ۱۵ گیگا بایت،‌ به دانشجویان کارشناسی ارشد ماهیانه ۱۰ گیگا بایت و به دانشجویان کارشناسی ماهیانه ۵ گیگا بایت ترافیک اختصاص داده شده است.

 ۳- سرویس اینترنت توسط سیستم بیسیم (Wireless)
علاوه بر امکان اتصال به اینترنت از طریق کامپیوترهای شخصی (PC) متصل به کابل شبکه، کاربران می توانند از طریق شبکه Wireless دانشگاه نیز از اینترنت استفاده کنند. تقریبا تمامی ساختمان های موجود در دانشگاه شامل خوابگاه های دختران و پسران، دانشکده ها و ... تحت پوشش این شبکه می باشند.

 ۴- پشتیبانی از سرویس های برخط
مرکز کامپیوتر مسئول ارائه، پشتیبانی و به روز رسانی سرویس های پست الکترونیکی، وب سایت اصلی دانشگاه، سایت مرکز آموزش های الکترونیکی، سامانه ی مجلات،  فایل سرور، سرویس دانشجویی، فرهنگی، سامانه تغذیه، فیش حقوقی، خدمات کتابخانه و تمامی سرویس های برخط موجود در دانشگاه به کاربران می باشد.

 ۵- پشتیبانی از سرورهای داخلی دانشگاه 
علاوه بر سرورهای برخط که از طریق اینترنت قابل دسترسی هستند، تعدادی از سرورها نیز وظیفه سرویس دهی به کاربران درون دانشگاه را بر عهده دارند. از آن جمله می توان به DHCP, DNS, HPC, ...  مانند  اشاره کرد. مرکز کامپیوتر مسئولیت راه اندازی و پشتیبانی این سرورها را نیز بر عهده دارد.

 ۶- سيستم هاي مانيتورينگ
در اين بخش از Config سوييچ ها و روتر هاي دانشگاه تا کنترل و مانيتورينگ همه چيز تحت کنترل ميباشد. 3 سيستم مانيتورينگ در مرکز داير مي باشد که کارهاي زير را انجام ميدهد: 1- مانيتورينگ پهناي باند مصرفي دانشکده ها بصورت (روزانه – هفتگي – ماهيانه- ساليانه) از داده ها و ميزان مصرف در تمامي ساعات Backup تهيه مي شود 2- مانيتورينگ سوييچ ها و روتر هاي مرکز از لحاظ اتصالات ، قطعي ها و Alarm هاي مختلف 3- مانيتورينگ کاربران پر مصرف در سطح دانشگاه و گزارش گيري (پر بازديد ترين سايتها ،پر بازديدترين پروتکل ها و ...) 4- مانیتورینگ سرورها در صورت بروز هر گونه مشکل و از کار افتادن سرویس ها

 ۷- مرکز دانلود (FTP)

در  مرکز دانلود دانشگاه مجموعه بزرگی از فیلم‌های آموزشی در تمام زمینه‌های مورد نیاز دانشجویان و  نرم‌افزارهای مورد نیاز اساتید و دانشجویان گردآورس شده است. این سرویس تنها در داخل دانشگاه و از طریق اتصال یا کابل قابل استفاده می‌باشد.

 ۷- سیستم تیکتینگ (سامانه پاسخگویی)

در این سامانه کاربران می‌توانند تمامی مشکلات خود را که به مرکز کامپیوتر مربوط می‌شود با ما در میان بگذارند تا در سریع‌ترین زمان ممکن و به بهترین شکل ممکن راهنمایی‌های لازم را دریافت نمایند.

 

سایت برادران واقع در پردیس اصلی دانشگاه

این سایت ویژه دانشجویان پسر می‌باشد که مجهز به 110 کامپیوتر متصل به اینترنت است. همچنين دانشجویان می‌توانند با لپ‌تاپ‌های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت وصل شوند.

سایت خواهران واقع در پردیس اصلی

این سایت مختص دانشجویان خانم می باشد که مجهز به 110 کامپیوتر متصل به اینترنت است.همچنين دانشجویان می توانند بوسیله لپ تاپ های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت متصل شوند.

مرکز داده

تمامی سرور ها و تجهیزات اصلی شبکه مانند سوئیچ ها و روتر ها در مرکز داده(اتاق امن) نگهداری می شوند. فضای این اتاق با استاندارد یک اتاق امن مانند کف کاذب برای کابلینگ سرویس دهنده ها، سرویس تهویه و سرمایشی مناسب، رک های یک شکل و استاندارد، یو پی اس، اطفاء حریق، درب ضد سرقت با قفل الکترونیکی و .. منطبق می باشد.

سایت برادران واقع در پردیس مهندسی

این سایت ویژه دانشجویان پسر می‌باشد که مجهز به۴۰ کامپیوتر متصل به اینترنت است. همچنين دانشجویان می‌توانند با لپ‌تاپ‌های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت وصل شوند.

سایت خواهران واقع در پردیس مهندسی

این سایت مختص دانشجویان خانم می باشد که مجهز به ۳۵ کامپیوتر متصل به اینترنت است.همچنين دانشجویان می توانند بوسیله لپ تاپ های خود از طریق LAN یا Wireless به اینترنت متصل شوند.

کلاس مجهز به کامپیوتر

در مرکز کامپیوتر خوارزمی واقع در پردیس مهندسی و فناوری‌های نوین یک کلاس مجهز به ۳۵ دستگاه کامپیوتر جهت برگزاری کلاس‌های عملی وجود دارد.

تعهد نامه استفاده از هاست و دامنه دانشگاه (1400/8/18)

برای استفاده از زیر دامنه و هاست دانشگاه می بایست فرم زیر را پر و امضاء نمایید.

فرم تقاضای شناسه کاربری مخصوص اعضای هیات علمی (1400/8/18)

پس از پر کردن فرم به مرکز کامپیوتر دانشگاه مراجعه نمایید. ( مخصوص اعضای هیات علمی دانشگاه)

استفاده اشتراکی از اکانت اینترنت (1394/9/2)

دانشجویان گرامی نباید یوزر و پسوردی برای استفاده از اینترنت در اختیار آنها گذاشته شده است را به دیگران بدهند و یا به‌طور اشتراکی از اکانت دیگران استفاده کنند. هرگونه عواقب احتمالی این کار به عهده شخص دانشجو می‌باشد.

قانون جرائم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران (1393/3/19)

قانون جرائم رایانه ای جمهوری اسلامی ایران

راهنمای درخواست ایمیل دانشگاهی و نحوه استفاده از آن (1400/8/15)

آموزش نحوه درخواست ایمیل دانشگاهی از مرکز کامپیوتر و استفاده از امکانات ایمیل

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS نسخه های ۱۰ به بالا (1397/7/10)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS نسخه های ۱۰ به بالا

نحوه اتصال به اینترنت دانشگاه در لینوکس mint (1397/5/22)

آموزش تصویری نحوه ساختن vpn و اتصال به اینترنت دانشگاه در لینوکس mint

معرفی مرکز کامپیوتر و آموزش‌های ضروری اولیه (1395/8/17)

پیشنهاد می‌شود فایل ضمیمه را مطالعه بفرمایید

راهنمای سیستم تیکتینگ (1395/3/10)

راهنمای سیستم تیکتینگ

LAN IP & Wireless IP (1394/11/18)

IPهای لازم برای اتصال به اینترنت در پردیس‌های دانشگاه در فایل ضمیمه آورده شده است.

راهنمای رفع مشکل پیغام Error 800 (1393/3/18)

راهنمای رفع مشکل پیغام Error 800

راهنمای اتصال به اینترنت با کامپیوتر از طریق Wireless (1393/3/18)

این فایل حاوی راهنما برای اتصال به اینترنت با کامپیوتر از طریق Wireless دانشگاه می باشد.

راهنمای اتصال به ایمیل سرور دانشگاه(Axigen) از طریق outlook (1393/3/18)

راهنمای اتصال به ایمیل سرور دانشگاه(Axigen) از طریق outlook

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های اَندروید(Android) (1393/3/18)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های اَندروید(Android)

راهنمای ساختن کانکشن PPPOE برای ADSL (1393/3/18)

راهنمای ساختن کانکشن PPPOE برای ADSL

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS (نسخه های قبل از ۱۰) (1393/3/18)

راهنمای اتصال به وایرلس توسط گوشی ها و تبلت های Apple-iOS

راهنمای ساختن VPN در ویندوز فون 8.1 (1393/3/18)

راهنمای ساختن VPN در ویندوز فون 8.1

آخرین بروزرسانی: 1395/12/5

اساتید، کارکنان و دانشجویان دانشگاه شاهرود می‌توانند از طریق فایل سرور دانشگاه (شبکه داخلی) مانند تصویر زیر

 

1721644

 

  اقدام به دانلود نرم‌افزارها و فیلم‌های آموزشی نمایند (دقت نمایید برای دریافت نرم افزار حتماً ارتباط اینترنت خود را قطع نمایید). اگر نرم‌افزار مورد نظر شما در بخش مربوطه وجود نداشته باشد، می‌توانید مشخصات  نرم‌افزار مورد نظر خود را از طریق پست الکترونیکی

software@shahroodut.ac.ir

به مرکز کامپیوتر ارسال نمایید تا در سریع‌ترین زمان ممکن نسبت به دانلود و بارگذاری در فایل سرور اقدام شود. لطفا پیش از ارسال درخواست نرم‌افزار، لیست نرم‌افزارها  و فیلم‌های موجود در فایل سرور را مرور کنید تا درخواست تکراری ارسال نشود.  این لیست پس از ورود به فایل سرور در قالب یک فایل اکسل قابل مشاهد می‌باشد. همچنین  در درخواست خود نام رشته و دانشکده‌ای که نرم‌افزار در آن کاربرد دارد را ذکر نمایید تا در محل درست قرار داده شود.

 

شایان ذکر است که به منظور استفاده ساده‌تر از فایل سرور، مرکز کامپیوتر اقدام به جداسازی کامل پارتیشن‌های نرم‌افزار و فیلم‌های آموزشی کرده است.

آخرین بروزرسانی: 1400/7/28

ارتباط با مرکز کامپیوتر دانشگاه صنعتی شاهرود


تلفن مستقیم: 02332392204

تلفن داخلی: 2489

آدرس ایمیل: support AT shahroodut DOT ac DOT ir