اخبار و رويدادها: رمز موفقیت دانشگاه صنعتی شاهرود در نگاه راهبردی

رمز موفقیت دانشگاه صنعتی شاهرود در نگاه راهبردی
چهارشنبه ۱۷ دی ۱۳۹۹- ۱۲:۵۱:۰۰ 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه و به استناد آمار و اطلاعات منتشر شده و مشاهدات میدانی، دانشگاه صنعتی شاهرود از پیشرفت قابل توجهی در سطح ملی و جهانی برخوردار بوده است. کمتر دانشگاه شهرستانی مانند دانشگاه صنعتی شاهرود را می توان یافت که همپای دانشگاه مرکز استان رشد کرده باشد. نگاه راهبردی و اقدامات، سهم بسزایی در این پیشرفت داشته است. البته، برخورداری از بودجه‌ی ملی و ارکان مستقل تصمیم سازی مانند هیات امنا، هیات ممیزه و هیات جذب مستقل، فرصت راهبری موثر را به دانشگاه داده و با تاکید وزیر علوم مبنی بر حفظ هویت مستقل دانشگاه ها، همچنان خواهد داد.
دانشگاهی که اینک جایگاه ارزشمندی در سطح ملی و جهانی کسب نموده است و در مدیریت استانی آموزش عالی، ضمن حفظ هویت مستقل خود با نظر مثبت وزیر علوم، مدیریت دوره‌ای در استان سمنان را به عهده گرفته است.
دانشگاه صنعتی شاهرود در رتبه بندی موضوعی تایمز ۲۰۲۱ با کسب رتبه جهانی (۸۰۰ - ۶۰۱) در مهندسی و فناوری در رتبه ششم و در علوم پایه در رتبه چهارم دانشگاه های صنعتی ایران ایستاده است. بعلاوه، دانشگاه یک درصد پر استناد جهان نیز شده است.
در این دانشگاه، جذب هیات علمی توانمند، انتشار مقالات معتبر بین المللی، عقد قراردادهای تحقیقاتی، ایجاد زیرساخت های دانشگاه کارآفرین، تجهیز آزمایشگاه ها، آموزش مجازی و تکمیل پروژه های نیم ساخته از رشد فزاینده ای برخوردار بوده است. خوابگاه‌های این دانشگاه نیز آنقدر توسعه یافته اند که به تمام متقاضیان، خوابگاه ارائه می‌شود.
به روایت مرکز جذب اعضای هیات علمی، دانشگاه صنعتی شاهرود رتبه یازدهم دانشگاه های کشور را در جذب  کسب نموده است و هم اکنون از ۳۴۰ عضو هیات علمی برخوردار است. اساتید توانمندی که ده تن از آنان در سال ۲۰۲۰ در لیست دو درصد دانشمندان برتر جهان قرار گرفته اند. چاپ مقالات این دانشگاه، از سرانه ۲/۲ مقاله ISI به ازای هر هیات علمی و رشد ۱۲۴ مقاله در سال خبر می دهد. این دانشگاه با شاخص دانشجو/استاد ۲۲ به یک در وضعیت آموزشی مطلوب و با شاخص کارمند/استاد ۰/۷۵ جزو چابکترین دانشگاه های ایران قرار دارد.
نگاه راهبردی دانشگاه صنعتی شاهرود
دکتر محمدمهدی فاتح، رئیس دانشگاه صنعتی شاهرود از نگاه راهبردی دانشگاه در بازه‌ی سال‌های ۹۳ تا ۹۹ به شرح ذیل خبر داد:
 توجه به وظیفه ملی و نقش بین المللی،
 اخلاق‌مداری، قانونگرایی و خردورزی،
 بهبود شاخص‌های آموزشی، پژوهشی و دانشجویی،
 تقاضامحوری در آموزش و پژوهش،
حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین،
توجه به نیازها و تلطیف فضای اجتماعی،
 تعقیب سیاست‌های اقتصادی،
توسعه دانشگاه،
 آمادگی در کرونا.
دکتر فاتح پیرامون اقدامات دانشگاه در تحقق نگاه راهبردی، عناوین زیر را برشمرد:
 جذب هیات علمی توانمند،
 ایجاد زیرساخت‌های کارآفرینی و سازوکارهای درآمدزایی،
 تقویت و تشویق فعالیت‌های پژوهشی، فناوری و کارآفرینی،
 تجهیز آزمایشگاه ها، کارگاه ها و تقویت دروس عملی، 
 تقویت همدلی، تکریم، تقدیر و فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی، 
 کمک‌های معیشتی و رسیدگی به حقوق قانونی،
توجه به رتبه جهانی و توسعه همکاری های بین المللی، 
افزایش درآمدهای پژوهشی و اختصاصی،
صرفه جویی، اولویت بندی تقاضاها، تکمیل پروژه های نیم ساخته،
تامین خوابگاه برای همه متقاضیان و جلب کمک خیرین،
آموزش فعال مجازی و تقویت زیرساخت‌ها،
پیگیری تصویب تشکیلات تفصیلی جدید و اخذ اسناد دانشگاه.
همدلی و تکریم: رمز موفقیت دانشگاه
دکتر فاتح با تبریک موفقیت های همکارانش، همدلی و تکریم را رمز موفقیت دانشگاه می داند. اساتید و کارمندان این دانشگاه به صورت فراگیر در کمک به زلزله زدگان، سیل زدگان و آسیب دیدگان اقتصادی کرونا شرکت کرده اند. ساخت یک خوابگاه دخترانه با اهدای حقوق داوطلبانه اساتید در سال ۱۳۹۴ آِغاز و در سال ۱۳۹۸ به بهره برداری رسیده است. ده ها پروژه‌ی عمرانی شامل خوابگاه، دانشکده، کارگاه و مسجد به بهره برداری رسیده اند. همچنین نوسازی پردیس زیبای معدن آموزشی و خوابگاه های قدیمی به اتمام رسیده است.
حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین
دانشگاه صنعتی شاهرود از سال ۱۳۹۴ در حرکت به سوی دانشگاه کارآفرین، گفتمان کارآفرینی را ترویج و در یک حرکت جمعی با ایجاد زیرساخت های لازم به توسعه کارآفرینی پرداخته است و تا کنون تشکیلات کارآفرینی به شرح زیر در این دانشگاه ایجاد شده است:
۱۳۹۵  مرکز رشد  مشترک با پارک،
۱۳۹۶  تشکیل کمیته کارآفرینی،
۱۳۹۶  تاسیس اداره کارآفرینی،
۱۳۹۶ تاسیس مرکز آموزش های آزاد،
۱۳۹۸  تاسیس مرکز تخصصی آپا (آگاهی رسانی، پشتیبانی و امداد سایبری)،
۱۳۹۸  تاسیس شتاب دهنده و فضای کار اشتراکی،
۱۳۹۹  تاسیس مرکز هدایت شغلی و کاریابی تخصصی،
۱۳۹۹  تاسیس شرکت دانش بنیان دانشگاهی.
درهمین حال، این دانشگاه با اقدام بموقع در برابر همه گیری کرونا با ایجاد زیرساخت قوی در آموزش مجازی، کلیه کلاس ها را به صورت آنلاین برگزار می کند.
 
 

 


کلمات کلیدی: #نگاه #راهبردی #موفقیت #دانشگاه #صنعتی #دکترفاتح
12345