اخبار و رويدادها: معرفی سه عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان دانشمند یک درصد برتر دنیا

معرفی سه عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان دانشمند یک درصد برتر دنیا
چهارشنبه ۲۱ آبان ۱۳۹۹- ۱۱:۲۵:۵۸

معرفی سه عضو هیات علمی دانشگاه به عنوان دانشمند یک درصد برتر دنیا

دو عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و یک عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و مواد دانشگاه صنعتی شاهرود بر اساس آخرین اعلام پایگاه شاخص‌های اساسی علم (ESI) در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار گرفتند.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود، براساس آخرین نتایج اعلام شده از سوی پایگاه شاخص‌های اساسی علم (Essential Science Indicators) دکتر محمدحسین احمدی و دکتر علی اکبر ملکی دو عضو هیات علمی دانشکده مهندسی مکانیک و دکتر ماشاالله رضاکاظمی عضو هیات علمی دانشکده مهندسی شیمی و مواد این دانشگاه، در جمع دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرارگرفتند.

پایگاه استنادی طلایه داران علم تامسون رویترز (ISI-ESI) به ارائه فهرستی از پژوهشگران برتر دنیا می‌پردازد که هر دو ماه یکبار براساس آخرین تحولات در شبکه علم بین الملل روزآمد می‌شوند. مرجعیت علمی مبنای گزینش پژوهشگران برتر در پایگاه طلایه داران علم ESI است و براساس تعداد ارجاعات صورت گرفته به پژوهش‌های پژوهشگران تعیین می‌شود و همچنین ارجاعات یا استناد‌ها بیانگر میزان استفاده از نتایج پژوهش‌های منتشر شده هستند.

هر چقدر تعداد استناد‌های صورت گرفته به پژوهش‌های یک محقق بیشتر باشد، کیفیت پژوهش‌های وی بالاتر بوده و این پژوهش‌ها از طرف جامعه علمی بیشتر پذیرفته شده اند.

نمایه بین المللیISI  برای انتخاب پژوهشگران یک درصد برتر دنیا، تعداد استناد‌های صورت گرفته به پژوهش‌های محققان دنیا در ۱۰ سال اخیر را شمارش کرده و این محققان را در ۲۲ رشته موضوعی طبقه بندی می‌نماید. سپس این محققان براساس تعداد استناد‌های دریافتی به صورت نزولی مرتب سازی می‌شوند و یک درصد برتر از هر رشته به عنوان پژوهشگران برتر انتخاب می‌گردند.

لازم به توضیح است؛ نام دکتر احمدی و دکتر رضاکاظمی پیش از این نیز در فهرست دانشمندان یک درصد برتر دنیا قرار داشت و دانشگاه به ترتیب برای چهارمین و دومین مرتبه مفتخر به حضورشان در جمع فوق می باشد. همچنین براساس آخرین اعلام پایگاه شاخص‌های اساسی علم نام دکتر ملکی نیز به این فهرست اضافه شد و تعداد اساتید دانشگاه صنعتی شاهرود در فهرست یک درصد برتر دنیا  به 3 نفر رسید.

روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود، کسب این توفیق را  به هر سه همکار ارجمند تبریک گفته و تداوم کسب توفیقات علمی این اساتید بزرگوار را آرزومند است.

83

 

12345