اخبار و رويدادها: آشنایی بیشتر با شرکت آب پژوهان راهوار کویر دانشگاه
ورود به سايت

آشنایی بیشتر با شرکت آب پژوهان راهوار کویر دانشگاه
سه شنبه ۲۶ شهریور ۱۳۹۸- ۰۸:۰۵:۲۴

آشنایی بیشتر با شرکت آب پژوهان راهوار کویر دانشگاه

گفتگوی روابط عمومی دانشگاه با دکتر غلامحسین کرمی مدیر عامل شرکت آب پژوهان راهوار کویر.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود، شرکت آب پژوهان راهوار کویر با محوریت پژوهش و فناوری در زمینه منابع آب، محیط زیست و علوم وابسته در تاریخ 18/09/1394 به شماره ثبت  4305 و به شناسه ملی 14005460172 ثبت شده است و هم اکنون در اتاق 216، مرکز رشد و  فناوری­های نوین این دانشگاه مستقر می باشد.

دکتر غلامحسین کرمی، دکتر عزیزالله طاهری، دکتر هادی جعفری و دکتر رحیم باقری سهامداران شرکت آب پژوهان راهوار کویر می باشند.

روابط عمومی دانشگاه طی گفتگویی با دکتر غلامحسین کرمی دکترای تخصصی مهندسی منابع آب ( هیدروؤئولوژی)، عضو هیات علمی دانشکده علوم زمین دانشگاه و همچنین مدیر عامل این شرکت به شناخت بیشتر فعالیت های این مجموعه پرداخته است.

دکتر کرمی ایده محوری این شرکت را ساخت آبخوان مصنوعی عنوان نمود که یک نمونه آن در پردیس آموزشی دهملا احداث شده است و در این خصوص افزود: در مناطق خشک و نیمه خشک، مانند استان سمنان کاهش نسبی میانگین بارش سالانه و تغییر نوع بارش باعث کاهش شدید میانگین تغذیه سالانه آبخوانها شده است، به این ترتیب که در بسیاری از آبخوانهای آبرفتی مقدار تغذیه سالانه کمتر از 10 درصد بارش سالانه است و تقریبا تمام بارش به صورت تبخیر از دسترس خارج می شود. وی همچنین توضیح داد: کاهش تغذیه آبخوانها و استفاده بی رویه از منابع آب زیر زمینی افت بسیار زیاد سطح آبهای زیرزمینی را موجب شده اند و این امر موجب خشک شدن بسیاری از چشمه ها و قناتها، کاهش آبدهی چاه ها و هم چنین شور شدگی آبهای زیرزمینی شده است.

ایشان تنها راه چاره برای دسترسی آسان و همیشگی به آب با کیفیت مناسب را در بسیاری از مناطق، طراحی آبخوانهای مصنوعی در محل های مناسب بیان نمود و خاطر نشان کرد: این قبیل آبخوانها باعث افزایش تغذیه به بیش از 50 درصد بارش سالانه و همینطور جلوگیری از شورشدگی آبهای تغذیه شده می شوند.

مزایای طرح

دکتر کرمی به مزایای طرح فوق اشاره نمود و افزود: جمع آوری آب باران در یک محیط متخلخل و جلوگیری از هدر رفت آب، فیلتر شدن آب توسط محیط متخلخل و جلوگیری از آلودگی آب، خروج ثقلی آب از آبخوان و عدم نیاز به انرژی، نصب سامانه خروج آب و تنظیم مقدار خروجی و همچنین جلوگیری از تبخیر آب از جمله مزایای این طرح می باشد.

اهداف طرح

مدیر عامل شرکت آب پژوهان راهوار کویر در این گفتگو به اهداف طرح پرداخت و گفت: تامین دائمی آب شرب با کیفیت بالا برای روستاهای کوچک و دور افتاده فاقد آب شرب و تامین دائمی آب شرب برای حیات وحش حتی در مناطق کم باران کویری از جمله اهداف این طرح می باشد.

ضرورت اجرای طرح

دکتر کرمی در خصوص ضرورت اجرای طرح ابراز داشت: این طرح می تواند بسیاری از مشکلات را در روستاهای کوچک دور افتاده و کم جمعیت ( به ویژه در مناطق کویری) حل نماید و علاوه بر این، در مناطق کویری که به دلیل خشک شدن چشمه های کوچک، تامین دائمی آب مورد نیاز حیات وحش یک معظل شده است و می توان با اجرای تعدادی از این طرح در مکان های مورد نیاز برای حیات وحش آب دائمی فراهم نمود.

هزینه اجرای طرح

ایشان در خصوص هزینه احداث آبخوان گفت: هزینه به حجم آب مورد نیاز بستگی دارد و این هزینه فقط یکبار انجام می شود و آبخوان ساخته شده به هیچ هزینه دیگری نیاز ندارد و عمر مفید آن حداقل 50 سال خواهد بود.

نمونه اجرا شده آبخوان مصنوعی

اولین آبخوان مصنوعی کشور در پاییز 1396 در اردوگاه آموزشی دانشگاه صنعتی شاهرود با بودجه دانشگاه احداث شده است و در تاریخ 23 اسفند 96 با حضور مسئولین شهرستان افتتاح گردید.

لازم به ذکر است، علیرغم این که بعد از احداث طرح تا زمان افتتاح طرح تنها یک بارندگی در منطقه رخ داده است، آبگیری طرح با موفقیت بالایی انجام شده است.

 مدیر عامل این شرکت در پایان افزود: علاوه بر احداث آبخوان مصنوعی در پردیس آموزشی دهملا، طرح پژوهشی "بررسی تاثیر فعالیت های معدن کاری بر کمیت و کیفیت آب چشمه لاسجرد " هم توسط این شرکت در سال 1397 با موفقیت به انجام رسیده است.

 

12345