اخبار و رویدادها: نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه‌ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه

نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه‌ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه
سه شنبه ۳ خرداد ۱۴۰۱- ۱۴:۰۳:۳۲

نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه‌ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه

به دعوت اداره روابط عمومی و همکاری‌های علمی بین‌المللی مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، نشست مشترک مسئولان مرکز منطقه‌ای و ISC با هیئت رئیسه دانشگاه صنعتی شاهرود به صورت ویدیوکنفرانس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود، مرکز منطقه‌ای اطلاع‌رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، به جهت تسریع و افزایش حجم تعاملات علمی، آموزشی، پژوهشی و فناوری با دانشگاه‌ها و مراکز علمی-پژوهشی در سطح کشور و محیط بین‌الملل و نیز صرفه‌جویی در هزینه‌ها، جلساتی را در قالب ویدئو کنفرانس با هیئت‌رئیسه دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی ایران و کشورهای اسلامی برگزار می نماید.

در همین راستا طبق هماهنگي هاي انجام شده از سوي پايگاه استنادي علوم جهان اسلام ISC، جلسه مشتركي با هيات رئيسه این پايگاه و مركز منطقه اي اطلاع رساني علوم و فناوري با دانشگاه صنعتی شاهرود با حضور برخی مدیران دو مجموعه در روز دوشنبه 2 خرداد ماه جاری در تالار كوثر برگزار شد.

این نشست پس از تلاوت آیاتی چند از کلام الله مجید، با معرفی طرفین حاضر و خدمات و فعالیت های دانشگاه صنعتی شاهرود و نیز مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) ادامه یافت.

از مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری و سرپرست پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC)، دکتر منصور حقیقت  معاون پژوهشی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) و دکتر محمدرضا فلاحتی فومنی قدیمی مدیر حوزه ریاست و مدیر اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی مرکز و پایگاه حاضر بودند و از دانشگاه صنعتی شاهرود دکتر مرتضی ایزدی فرد سرپرست دانشگاه و اعضای هیات رئیسه در این جلسه مجازی حضور یافتند.

در ابتدای جلسه دکتر محمدجواد دهقانی رئیس مرکز منطقه ای و ISC پس از بیان خوش‌آمدگوئی و تشکر از حضور مهمانان، به معرفی خدمات و پتانسیل های مرکز منطقه ای و پایگاه استنادی برای جامعه علمی کشور و منطقه پرداخت.

رئیس مرکز منطقه‌ای اطلاع رسانی علوم و فناوری، ضمن ابراز خوشحالی از برگزاری این جلسه مجازی، به معرفی تعدادی از اهم محصولات، خدمات، فعالیت های اخیر ISC، ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها، رتبه بندی جهانی، ارزیابی و رتبه بندی نشریات پرداخت.

دهقانی در این جلسه ضمن توضیح در خصوص سامانه همایش ها و مقالات موجود در این پایگاه و همچنین تعامل با دانشگاه ها و شاخص های جدید آن به بیان توضیحاتی پرداخت.

4c665371-93d7-4fb6-a6b5-a09daf682794f868d8c2-adbe-4e76-a5a1-fc179f85acbe

در ادامه این ویدئو کنفرانس، دکتر منصور حقیقت معاون پژوهش ISC گفت: رتبه بندی های در سطح ملی و بین المللی جایگاه ویژه ای دارد که این دانشگاه با همکاری ISC می تواند در یکی از این رتبه بندی ها ورود کرده و پس از اخذ شرایط لازم در این رتبه بندی دارای جایگاه و رتبه شود تا در سطح بین الملل دیده شود که این مهم نیز با همکاری بخش رتبه بندی ISC میسر است. ایشان رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود را خوب ارزیابی کرد و جایگاه دانشگاه را در سه سطح دانشگاه های کشورهای جهان، کشورهای اسلامی و گروه D8 (گروهی که در آن 8 کشور بزرگ اسلامی با تولیدات علمی بالا در آن حضور دارند) به ترتیب در بازه 1401-1600،  151-200 و 135 عنوان نمود.

دکتر منصوره صراطی مدیر گروه رتبه بندی پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) به ایراد سخنرانی پرداخت و گفت: این پایگاه سومین پایگاه استنادی معتبر بین المللی است که با هدف ثبت، انتشار و ارزیابی تولیدات علمی کشورهای اسلامی در چهارمین نشست وزرای آموزش عالی کشورهای اسلامی (ICMHESR) سال 2008 در باکو پایتخت جمهوری آذربایجان مصوب و در جمهوری اسلامی ایران تاسیس شد.

دکتر فلاحتی مدیر اداره روابط عمومی و همکاری های علمی بین المللی ISC با توجه به تجمیع دو سازمان مرکز منطقه ای اطلاع رسانی علوم و فناوری (RICeST) و پایگاه استنادی علوم جهان اسلام (ISC) تحت عنوان موسسه استنادی علوم و پایش علم و فناوری (ISC)، خدمات هر دو سازمان را بطور مختصر برای حاضرین در جلسه توضیح داد.

در ادامه این جلسه به معرفی خدمات ISC پرداخته شد و سامانه هایی همچون ارزیابی و رتبه بندی دانشگاه ها و مؤسسات پژوهشی ایران و کشورهای اسلامی، سامانه گزارش های استنادی نشریات، سطح بندی و نمایه سازی نشریات معرفی شد.

دکتر مرتضی ایزدی فرد سرپرست دانشگاه صنعتی شاهرود، ضمن تشکر از برگزاری چنین جلساتی به ارائه بسترهای مشترک به منظور همکاری های علمی پرداخت.

وی در ادامه ضمن اهمیت ارتباط تنگاتنگ این دانشگاه با صنعت و بیان ظرفیت و پتانسیل مناسب این دانشگاه که باید در آینده هر چه بیشتر به نقاط قوت و ضعف آن جهت ارتقای آن پرداخته شود، گفت: دانشگاه صنعتی شاهرود نیز در تلاش است که رتبه دانشگاهی خود در سطح ملی و بین المللی را با همکاری ISC افزایش دهد و قطعا حرکت دانشگاه ها به این سمت باعث هم افزایی و ارتقای دانشگاه، صنعت و رفع مشکلات می شود.

هم‌اکنون این پایگاه در راستای اهداف و رسالت خویش، ضمن فراهم آوردن امکان ارزیابی و رتبه‌گذاری کشورها، دانشگاه‌ها، مجلات علمی و همچنین پژوهشگران ایران و دیگر کشورهای جهان اسلام در سطح بین‌المللی، جایگاه تولید علم آنها و نقاط قوت و ضعفشان را درحوزه‌های موضوعی مختلف ترسیم می نماید.

در ادامه این نشست مجازی درخصوص همکاری های دو مجموعه بحث و مقرر شد تعاملات مشترکی نیز برنامه ریزی شود تا از پتانسیل های دو جانبه یکدیگر استفاده گردد، همچنین حاضرین به بیان نقطه نظرات دو مجموعه پرداخته و به سوالات مختلف در حوزه های آموزشی و پژوهشی پاسخ داده شد.

در پایان تعیین شد که با معرفی رابط اجرایی از طرف دو مجموعه ضمن امضای تفاهم نامه همکاری های علمی پژوهشی، پیگیری سایر امور مورد بحث در جلسه نیز انجام پذیرد.

 9fc8043c-888d-4f65-af48-9feb979aa988c9ef4d99-7c25-484b-8ae3-74caeb68e48f

63d6b298-e3b1-4cbe-8235-0c13d800f8a789046524-9e01-42ae-81e3-c6bacbc9d522

 

12345