اخبار و رويدادها: ارتقای 59 پله ای رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی جهانی لایدن

ارتقای 59 پله ای رتبه دانشگاه صنعتی شاهرود بر اساس جدیدترین رتبه‌بندی جهانی لایدن
سه شنبه ۱۸ خرداد ۱۴۰۰- ۱۲:۲۸:۵۵به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود و به نقل از موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، بر اساس آخرین انتشار نتایج رتبه‌بندی 2021 لایدن،  دانشگاه صنعتی شاهرود در جمع 36 دانشگاه برتر جهان قرار گرفت.

دکتر علی دستفان معاون پژوهشی و فناوری دانشگاه با ذکر شاخص های مختلف رتبه بندی لایدن افزود: بر اساس این رتبه بندی، دانشگاه صنعتی شاهرود در معیار مرجعیت علمی 59 پله نسبت به سال قبل  ارتقاء یافته است. وی افزود این دانشگاه برای دومین سال متوالی توانسته جزء 36 دانشگاه برتر ایران در این رتبه بندی قرار گیرد و جایگاه خود را نسبت به سال قبل 59 پله ارتقاء بخشد و این موفقیت مرهون تلاش همه همکاران دانشگاهی است.

در خبر درج شده در سایت موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری به نقل از دکتر دهقانی، رئیس موسسه استنادی علوم آورده شده است: در رتبه‌بندی سال جاری نظام ر تبه بندی لایدن، ۳۶ دانشگاه از ایران در جمع ۱۲۲۵ دانشگاه برتر جهان قرار گرفتند. در این نظام رتبه‌بندی، در سال ۲۰۲۱ ایران با این تعداد حضور دانشگاه در بین کشورهای اسلامی رتبه نخست، ترکیه با ۳۲ دانشگاه رتبه دوم و مصر با ۸ دانشگاه رتبه سوم را دارد.


89

دکتر دهقانی با بیان اینکه لایدن یکی از نظام‌های معتبر ارزیابی دانشگاهی است که هر ساله دانشگاه‌های برتر دنیا را بر اساس شاخص‌های معتبر علم‌سنجی مورد ارزیابی و رتبه‌بندی قرار می‌دهد، اظهار داشته: در سال ۲۰۲۱، دانشگاه‌های دنیا در ۲۰ شاخص در قالب ۴ معیار کلی مرجعیت علمی، دیپلماسی علمی، دسترسی آزاد به انتشارات و تنوع جنسیتی در لایدن مورد رتبه‌بندی قرار گرفتند. این ارزیابی‌ها از تولیدات علمی دانشگاه‌ها در سال‌های ۲۰۱۶ الی ۲۰۱۹ از پایگاه اطلاعاتی Web of Science استفاده کرده است.

رئیس موسسه استنادی علوم (ISC) و پایش علم و فناوری، افزوده است: معیار مرجعیت علمی (تاثیر علمی) از شاخص‌هایی چون مقالات ۱% برتر، مقالات ۵% برتر، مقالات ۱۰% برتر و مقالات ۵۰% برتر بهره گرفته است. در معیار دیپلماسی علمی از شاخص‌هایی چون همکاری علمی، همکاری بین‌المللی، همکاری صنعتی، همکاری علمی با فاصله جغرافیایی کمتر از ۱۰۰ کیلومتر و همکاری علمی با فاصله جغرافیایی بیشتر از ۵۰۰۰ کیلومتر استفاده کرده است. معیار دسترسی آزاد به انتشارات نیز از شاخص‌های انتشارات دسترسی آزاد، تعداد انتشارات دسترسی آزاد طلایی، انتشارات دسترسی آزاد هیبرید، انتشارات دسترسی آزاد برنز، انتشارت دسترسی آزاد سبز تشکیل می‌شود.

وی یاداور شده است: معیار تنوع جنسیتی نیز شامل شاخص‌های همکاری با نویسندگانی که جنسیت آنها مشخص نیست، نویسندگان مرد (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان زن (به نسبت کل نویسندگان)، نویسندگان مرد (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن)، نویسندگان زن (به نسبت تمام نویسندگان مرد و زن) می‌باشد.

گفتنی است: نظام رتبه بندی لایدن بر خلاف سایر نظام های رتبه بندی موجود در سطح دنیا، برای دانشگاه های حاضر در نظام خود رتبه ای واحد محاسبه نمی کند بلکه دانشگاه ها در کلیه معیارها و شاخص های موجود در نظام لایدن مورد رتبه بندی قرار می گیرند. از این رو، یکی از ویژگی های رتبه بندی لایدن این است که لایدن به دانشگاه های حاضر در رتبه بندی خود، رتبه کل که برگرفته از تاثیر کلیه شاخص ها و وزن های مرتبط با آنها است، اختصاص نمی دهد بلکه، لایدن برای کلیه دانشگاه ها در این شاخص ها نمرات و رتبه ها را جداگانه محاسبه و منتشر می کند.

مشروح خبر در : https://www.msrt.ir/fa/news/62167/  

666_1

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

12345