مهدی گردویی

دانشیار دانشکده مهندسی مکانیک و مکاترونیک

دکتري مهندسي مکانيک ساخت و توليد

دانشگاه محل فارغ التحصیلی: صنعتي اميرکبير (پلي تکنيک تهران)
زمینه ها و علایق پژوهشی: شکل‌دهي و شکل‌پذيري ورق‌هاي فلزی، روش‌هاي شکل‌دهي سريع، ساخت کامپوزيت‌ها و بررسي خواص مکانيکي آن
عضویت در مجامع علمی: عضو مجمع مهندسين ساخت و توليد کشور (SMEIR)
افتخارات علمی و اختراعات:
شرح مختصر (درباره):
تخصص اینجانب در شاخه شکل‌دهی فلزات از گرایش ساخت و تولید رشته مهندسی مکانیک می باشد. تحقیق بر روی روش‌های نوین شکل‌دهی مانند شکل‌دهی سریع، شکل‌دهی با سیال(هیدروفرمینگ)، شکل‌دهی با لاستیک و شکل‌دهی نموی و .. همچنین پدیده های دارای اهمیت در شکل‌دهی لوله ها و ورق‌های فلزی مانند شکل‌پذیری (منحنی حد شکل‌دهی)، چین خوردگی و برگشت فنری از علایق تحقیقاتی بنده می باشد. شبیه سازی و اجرای فرایند تولید فلزات پر استحکام با ریز ساختار در ابعاد نانو (Ultra-fined structure) با استفاده از روش‌های تغییر شکل شدید (SPD) از جمله پژوهش‌های اخیر اینجانب است. همچنین ساخت کامپوزیتهای فیبری ، ورقه‌ای فیبر-فلز (FML)، کامپوزیتهای سرامیکی حاوی نانوذرات و بررسی خواص مکانیکی آن در بارگذاری‌های دینامیکی نیز از موضوعات تحقیقاتی بنده است.

تلفن تماس:
تلفن داخلی:

تابلوی اعلانات

اطلاعيه1 -عدم تشکيل کلاس مقاومت 2 در روز سهشنبه 8 مهر (1399/7/8)

باسلام. به اطلاع می رساند به علت تشکیل جلسه مصاحبه دانشجویان دکتری ورودی جدید، کلاس روز سه شنبه 8 مهر تشکیل نخواهد شدکلاس جبراني متعاقبااعلام خواهد شد.

تقاضاي عضويت در گروه مجازي درس(1399/1/15) (1399/1/15)

با سلام. قابل توجه کليه دانشجويان اينجانب براي عضويت در گروه آموزش مجازي درس که در پيام رسان واتساپ ايجاد شده است در اين پيام رسان (https://www.whatsapp.com) عضو شوند. لازم به ياداوري است حضور فعال دانشجويان در اين گروه الزامي است و مطالب طرح شده مجددا در کلاس حضوري تدريس نخواهد شد.

تمرينهاي درس استاتيک (1398/11/23)

پس از تدريس هر فصل تمرينها را با دقت حل کنيد و تحويل مدرس حل تمرين دهيد.

کاراموزي (1393/3/24)

دانشجويان محترمي که واحد کاراموزي ايشان با اينجانب مي باشد فايل ضميمه را دانلود کنند.

زمینه‌های تدریس

کارشناسی ارشد
کارشناسی

سرپرستی پایان‌نامه‌ها

تعداد کل 19
حمزه ممشلی (1398)، "امکان‌سنجی اجرای فرایند سوراخ‌کاری لوله‌های فلزی با استفاده از فشار ابزار الاستومری"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، مهدی گردویی [استاد/ اساتید راهنما]،
حسین جباری (1397)، "بررسی تجربی و عددی ضربه بالستیک بر روی اهداف سرامیک/کامپوزیت"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، مهدی گردویی [استاد/ اساتید راهنما]،
میرصادق اکبریان کوه خیلی (1396)، "بهینه سازی متغیرهای فرایند شکل دهی اتصالات لوله با استفاده از ابزار الاستومری"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، مهدی گردویی [استاد/ اساتید راهنما]، سید وحید حسینی [استاد/ اساتید مشاور]
محمد امین صالحی (1396)، "بررسی صلبیت پیچشی اتصالات در سازه های فولادی رایج در ایران"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، وحید رضا کلات جاری [استاد/ اساتید راهنما]، مهدی گردویی [استاد/ اساتید مشاور]
حامد مقصودلو (1396)، "بررسی خواص مکانیکی یک ایمپلنت تیتانیومی تولید شده با روش پرسکاری در کانال همسان زاویه‌دار"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، مهدی گردویی [استاد/ اساتید راهنما]، سید هادی قادری [استاد/ اساتید مشاور]
غلامرضا حسین پور (1396)، "بررسی تأثیر روش ساخت قالب بر تریبولوژی فرایند آهنگری"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، مهدی گردویی، ولی علی میرزالو [استاد/ اساتید راهنما]،
ناصر دبیری (1393)، "مطالعه ی عددی و تجربی فرایند پین فرمینگ ورق های فلزی با پیش کرنش الاستیک"، پایان نامه کارشناسی ارشد، دانشگاه صنعتی شاهرود، سید هادی قادری [استاد/ اساتید راهنما]، مهدی گردویی [استاد/ اساتید مشاور] (دسترسی رایگان به نسخه تمام متن)

مقالات و کتب

مقالات ژورنالی
مقالات کنفرانسی
تالیف كتاب

پروژه‌های تحقیقاتی

سوابق پژوهشی و اجرایی

دانشجویان دکتری

برنامه هفتگی

برنامه هفتگی 8-10 10-12 12-14 14-16 16-18 18-20
شنبه
یک‌شنبهگروه جامداتاستاتيکمراجعه دانشجويان دکتري
دوشنبهمباحث منتخبجلسات دانشکدهمراجعه دانشجويان ارشد
سه‌شنبهمباحث منتخبکارگروهمراجعه دانشجويان کارشناسی
چهارشنبهمقاومت مصالح 2استاتيکنشریه سازه شاره
پنج‌شنبه
توضیحات: بعد از اذان ظهر به مدت 30 دقيقه حضور ندارم.

پرسش و پاسخ

پاسخ: با سلام. دانشجوياني که در تاريخ و ساعت مشخص شده امتحان دیگری دارند برنامه امتحاني خودشون رو از سامانه گلستان به صورت pdf برام ايميل کنند تا ساعت ديگري رو براشون برنامه ريزي کنم.
پاسخ: درس شکل دهي در خصوص معرفي مقدماتي فرآيندهاي شکلدهي و آشنايي با رفتار مکانيکي مواد فلزی در تغيير شکلهاي بزرگ مي باشد. پيشنيازي ندارد.
درس آناليز در خصوص تحليل رياضي فرايندهاي شکلدهي مثل فورج ، نورد ، اکستروژن و کشش است. در خصوص پيشنيازهاي اين درس با آموزش و يا مدير محترم گروه تماس بگيريد.
پاسخ: با سلام. در اين خصوص مدير محترم گروه تصميم گيري مي کنند. لطفا با ايشان مراجعه کنيد.
پاسخ: با سلام. فيلم رو از تابلو اعلانات دانلود کنيد. با کيفيت بالاتر در سرور دانشگاه موجود است.
پاسخ: با سلام. هر ساله براي تعدادي از دانشکده ها اين برنامه با نظر معاونت فرهنگي برگزار ميشه. متاسفانه اين معاونت امسال سهميه اي براي دانشکده مکانيک در نظر نگرفت.
پاسخ: با سلام. در مقطع کارشناسي به شما ابزارهاي مورد نياز براي طراحي مهندسي آموزش داده مي شود. از نقشه کشي و نقشه خواني ، روشهاي تحليل نيرو و تنش ، معيارهاي شکست و شناخت مکانيک مواد مختلف در طبيعت، روش تحليل سازه هاي ساکن و متحرک و مکانيزمها، آشنايي با جداول و منحني هاي استاندارد طراحي مهندسي، روش به کارگيري کامپيوتر در طراحي و ساخت، آشنايي با زبان انگليسي فني و مهندسي از مهمترين اين آموزه هاست. اگرچه در فرصت کوتاه 4 ساله فرصت اينکه همه اين دانش را به مهارت تبديل کنيد نداريد ولي به تجربه شخصي بنده شما در سالهاي اوليه کار در صنعت به سرعت با توجه به شاخه تخصصي مورد استفاده از بخش عمده‌اي از اين اطلاعات بهره گرفته و شيريني آن را خواهيد چشيد. لذا به عقيده بنده مهمترين عوامل موفقيت آتي شما به ترتيب اولويت از توجه به موارد ذيل به دست مي آيد:1- توجه به کيفيت بالاي يادگيري دروس پايه و سپس تخصصي و نه لزوما نمره بالا و اتمام سريع دوره،2- توجه به آموزش زبان انگليسي و کتب و منابع درسي لاتين در کنار منابع فارسي3- يادگيري نرم افزارهاي مرتبط با علاقه و رشته (با رعايت اعتدال به دور از افراط و تفريط در زمان و هزينه صرف شده) 4- اهميت به دروس عملي، کارگاهي، کاراموزي 1 و 2 و شرکت موثر در بازديدهاي صنعتي، همکاري در فعاليتهاي علمي گروهي 5- برقراري ارتباط اجتماعي موثر و سالم در محيط دانشگاه مانند: ارتباط دائمي و موثر با اساتيد، دانشجويان ممتاز علمي و همچنين مثبت نگري به آينده و دوري از افکار مايوسانه و دوري از همنشيني با افراد منفي نگر،و در پايان توکل بر خدا و التزام به رعايت تکليف محوري و تقوي الهي که همواره آرامش و اطمينان قلبي با آن همراه خواهد بود.
پاسخ: سلام. هر دو براي تحليل مسايل مهندسي به روش عددي المان محدود استفاده مي شود. آباکوس براي مسايل شکلدهي الاستيک پلاستيک همچنين مسايل ديناميکي سرعت بالامناسب تر به نظر مي رسد.
پاسخ: با سلام. به سادگي نمي توان يکي از اين دو را بر ديگري ترجيح داد. اگر فقط براي کار ترسيم، مدلسازي هندسي، نقشه ساخت و مونتاژ کردن نياز داريد، solid رو پيشنهاد مي کنم.