اخبار و رويدادها: آئین ویژه بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه شاهرود برگزارشد
ورود به سايت

آئین ویژه بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه شاهرود برگزارشد
سه شنبه ۲۹ بهمن ۱۳۹۲- ۱۵:۱۱:۱۰آئین ویژه بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه شاهرود با حضور مشاور عالی وزیر علوم و استاندار سمنان در مجتمع فرهنگی شقایق های این دانشگاه برگزار شد

آئین ویژه بزرگداشت چهلمین سالگرد تأسیس دانشگاه شاهرود صبح امروز سه شنبه 29 بهمن ماه با حضور دکتر جعفر توفیقی مشاور عالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، مهندسی وکیلی استاندار سمنان، معاون استاندار و فرماندار شاهرود، امام جمعه شاهرود، اساتید، کارکنان، دانشجویان و جمعی از مسئولان این شهرستان در مجتمع فرهنگی شقایق های این دانشگاه برگزار شد.

در ابتدای این مراسم دکتر علی مرادزاده رئیس دانشگاه شاهرود ضمن خیرمقدم و تبریک چهلمین سال تأسیس دانشگاه شاهرود به نمایندگی از کلیه رؤسا، مدیران، اساتید، کارکنان و دانشگاهیانی که از چهل سال گذشته تا کنون در راه اعتلای این دانشگاه گام های مفید و مؤثری را برداشته اند، گزارشی مقایسه ای از وضعیت کنونی و شرایط زمان تأسیس دانشگاه ارائه کرد و از همه دست اندرکاران رشد و تعالی دانشگاه بزرگ شاهرود تقدیر و تشکر کرد.


 

وی با اشاره به اینکه این دانشگاه مولود انقلاب اسلامی است، اظهار داشت:رشد و بالندگی و توسعه و پیشرفت اصلی و اساسی این دانشگاه ، بعد از پیروزی انقلاب اسلامی اتفاق افتاد.
وی تاکید کرد: این رشد و توسعه مرهون تلاش ها و زحمات و فداکاری های همه مردم اعم از دانشگاهیان،کارکنان،اساتید،روسا،مسوولان و خدمتگزارانی است که طی40 سال گذشته برای رشد و ارتقای ایران اسلامی تلاش کرده اند.
رییس دانشگاه شاهرود در مقایسه و تحلیل آماری وضعیت موجود دانشگاه با دو مقطع سال 1384 و 1357 رشد و توسعه دانشگاه را طی سال های اخیر، چشمگیر و غیر قابل مقایسه با سال 57 دانست و گفت: هم اکنون دانشگاه شاهرود 14 دانشکده دارای موافقت قطعی و 4 دانشکده دارای موافقت اصولی دارد.
مرادزاده گفت : هم اکنون 13هزار و 500 دانشجو در این دانشکده ها در مقاطع کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری تخصصی مشغول به تحصیل هستندکه چهار هزار دانشجو شبانه ( نوبت دوم ) و باقی در دوره های و مقاطع مختلف روزانه تحصیل می کنند.
وی افزود : از این تعداد حدود 30 درصد دانشجوی مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند و جهت گیری دانشگاه در افق 1404 رسیدن به نقطه 50 درصدی برای تحصیلات تکمیلی است.
رئیس دانشگاه شاهرود با اشاره به اینکه در حال حاضر 164 رشته و گرایش در دانشگاه دایر است ،خاطر نشان کرد : درسال 1384تعداد رشته های این دانشگاه 54 رشته بود که رشد بیش از 3 برابری را نشان می دهد.

رئیس دانشگاه شاهرود نیز در این آئین دستاوردهای چهار دهه این دانشگاه را ماحصل زحمات کلیه همکاران خود دانست و گفت: در مهرماه سال 52 هجری شمسی و به همت بخش خصوصی با ایجاد رشته مهندسی معدن- استخراج در مقطع کاردانی "مدرسه عالی معدن شاهرود" تاسیس شد تا محلی برای دانش اندوزی فرزندان این مرز و بوم باشد.

دکتر علی مرادزاده با اشاره به اینکه "مدرسه عالی معدن شاهرود" در سال 54 تحت پوشش بخش دولتی (وزارت صنایع و معادن وقت) درآمد افزود: پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی و در سال 61 "مدرسه عالی معدن شاهرود" از آن وزارت منفک و مدیریت آن به وزارت فرهنگ و آموزش عالی واگذار شد.

وی تصریح کرد: این واحد آموزشی در سال 66 با ایجاد رشته های جدید مهندسی معدن و دوره های کاردانی عمران و برق به "مجتمع آموزش عالی شاهرود" تبدیل و پس از سالها تلاش مدیران دانشگاه و مساعدت های مسئولان وزارت متبوع و بعد از اخذ موافقت های اصولی با ایجاد رشته های مختلف در سال 72 به "دانشگاه شاهرود" تغییر نام یافت.

رئیس دانشگاه شاهرود به گسترش رشته های فنی و مهندسی به ویژه در مقاطع تحصیلات تکمیلی اشاره کرد و اظهار داشت: دانشگاه شاهرود در سال 81 به دانشگاه صنعتی تبدیل شد و در نهایت به منظور توسعه دانشگاه در تمامی گروه های آموزشی و تنوع دهی به رشته های آموزشی و پاسخگویی به نیاز شهروندان محترم به دانشگاه شاهرود تبدیل شد.

رئیس دانشگاه شاهرود گفت: در حال حاضر این دانشگاه شاهرود به عنوان اولین و قدیمی ترین دانشگاه استان سمنان یکی از دانشگاه های مطرح و بنام کشور به ویژه در منطقه شمالشرق است که در چهار پردیس صنعت و فناوری های نوین، علوم پایه و علوم انسانی، کشاورزی و منابع طبیعی و پردیس بین المللی و مرکز آموزش های الکترونیکی به مساحت بالغ بر 200 هکتار چهل سالگی خود را جشن می گیرد.

مراد زاده به تحصیل تعداد زیادی از دانشجویان در مقاطع مختلف تحصیلی در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: این دانشگاه با چهار دهه فعالیت مستمر پذیرای بیش از 13500 دانشجو است که در 163 رشته و گرایش در مقاطع دکتری، کارشناسی ارشد و کارشناسی در 14 دانشکده مشغول به تحصیل هستند و از توان علمی 285 عضو هیأت علمی تمام وقت و بیش از 100 استاد پاره وقت بهره مند می شوند.

رئیس دانشگاه شاهرود به وجود شش پژوهشکده و گروه پژوهشی که دو پژوهشکده با موافقت قطعی و چهار پژوهشکده با موافقت اصولی و 14 دانشکده دارای مجوز قطعی و 4 دانشکده دارای موافقت اصولی از شورای گسترش در دانشگاه اشاره کرد و افزود: پهنای باند دانشگاه و زیرساخت بانک های اطلاعاتی دانشگاه توسعه خوبی داشته و دانشگاه در منطقه شمال شرق کشور از نظر زیرساخت های پژوهشی و کامپیوتری بی نظیر است.

مرادزاده در پایان خاطرنشان کرد: بی تردید افتخارات، توفیقات و ارتقای همه جانبه دانشگاه در این چهار دهه مرهون زحمات و تلاش های دلسوزانه همه مدیران و دانشگاهیان از بدو تاسیس تا کنون است.

در ادامه دکتر جعفر توفیقی مشاور عالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری به ایراد سخن پرداخت و از زحمات یکایک دست اندرکاران و دانشگاهیانی که در مسیر رشد و توسعه این دانشگاه گام برداشتند تقدیر و تشکر کرد و افزود: امروز این دانشگاه یکی از افتخارات آموزش عالی کشور است و بنده نیز در فاصله سالهای 76 تا 84 که به مدت شش سال معاون آموزشی وزارت علوم بودم از نزدیک شاهد توسعه این دانشگاه، ارتقای دانشکده ها و رشد علمی دانشجویان به خصوص دانشجویان مقاطع تحصیلات تکمیلی بودم.مشاور عالی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری دستاوردهای چهل ساله دانشگاه شاهرود را مرهون حمایت های مردم و مسئولان در همه دوره ها دانست و اظهار داشت: این دانشگاه با توجه به ظرفیت ها و پتانسیل های موجود به یک دانشگاه در سطح ملی تبدیل شده است و امیدواریم به یک دانشگاه در طراز جهانی هم تبدیل شود و بتواند از ظرفیت دانشمندان ایرانی خارج از کشور استفاده کرده و همچنین اعضای هیئت علمی این دانشگاه بتوانند در مقیاس های جهانی فعالیت های مفیدی داشته باشند.

وی با تاکید بر اینکه کارنامه علمی نظام مقدس جمهوری اسلامی یکی از درخشان ترین کارنامه های تاریخ ایران است تصریح کرد: مقام معظم رهبری بارها تاکید کرده اند که "علم و فناوری" باید به گفتمان مسلط جامعه تبدیل شود و اینکه ایشان "علم و فناوری" را مایه اقتدار ملی، امنیت ملی و توسعه اقتصادی، فرهنگی و سیاسی دانسته اند برای ما دانشگاهیان مایه فخر و مباهات است و نشان می دهد معظم له جایگاه و ارزش بالایی برای دانشگاه ها، علم و فناوری و دانشگاهیان قائل هستند.

مشاور عالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری به سخن حضرت امام (ره) که "دانشگاه مبدا همه تحولات است" اشاره کرد و تاکید کرد: امروز همگان شاهد تحولاتی که دانشگاه های ما در عرصه ملی و بین المللی ایجاد کرده اند هستند و بدون تردید تحریم هایی که به بهانه پرونده هسته ای به کشور ما تحمیل شده هدف اصلی آن تحریم "علم و فناوری" است.

وی با مرور برخی شاخص های توسعه علمی کشور و مقایسه آن با سال 57 بیان داشت: در سال 57 در کشورمان چیزی حدود 150 هزار دانشجو داشتیم اما هم اکنون با افزایش رشد 30 برابری چیزی در حدود 4.5 میلیون دانشجو در مقاطع مختلف تحصیلی مشغول به تحصیل هستند.

مشاور عالی وزیر علوم با تاکید بر اینکه این یک کارنامه بسیار درخشان برای نظام آموزش عالی کشور است تصریح کرد: امید است با این سرمایه های علمی، اخلاقی و فرهنگی جامعه را متحول کرده و آینده پیشرفت و توسعه کشور را تضمین کرد.

مشاور عالی وزیر علوم تحقیقات و فناوری همچنین اظهار داشت: قبل از انقلاب حدود هفت هزار عضو هیئت علمی داشتیم که امروز در مقایسه با آن حدود 70 هزار عضو هیئت عملی داریم که همه اینها از برکات نظام اسلامی است و مدیریت نظام آموزشی و پژوهشی است که مسئول تربیت دانشجویان با استعداد کشور ما هستند.

توفیقی با تاکید بر اینکه امروز ما ادعا می کنیم یکی از کشورهای پیشرو در انتشار مقالات عملی هستیم ابراز داشت: اگر امروز یکی از بیشترین رشدهای علمی را در بین کشورهای منطقه و دنیا داریم به اتکای همین جوانانی است که در مقاطع تکمیلی در حال تحصیل هستند و انتشارات آنها در عرصه بین المللی مورد ارجاع و بهره برداری قرار می گیرد و کشور ما باید از این ظرفیت ها به نحو احسن استفاده کند.مهندس وکیلی استاندار سمنان نیز دیگر سخنران این مراسم بود وی با اشاره به سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری در خصوص مردم باصفای شهرستان شاهرود گفت: فلسفه این سخنان حکیمانه مقام معظم رهبری امروز و در این مکان برای من روشن شد چرا که این دانشگاه حاصل همت و حضور باصفای شما مردم شاهرود در عرصه علم و پژوهش است.


وی افزود: وجود این دانشگاه در این استان مایه افتخار و مباهات است و اظهار امیدواری کرد که با ارتباط نزدیک تر صنعت و دانشگاه و ایجاد رشته های مورد نیاز جامعه و بخش صنعت در دانشگاه بتوانیم بر مشکلات اشتغال جوانان فائق آییم.

در این مراسم که همراه با برنامه های ویژه ای همچون رونمایی از آرم چهلیمن سال تأسیس دانشگاه، تندیس مراسم، کتاب و سرود رسمی دانشگاه بود از  از رؤسای سابق دانشگاه، خانواده های معظم شهدا و ایثارگران، نخبگان علمی و پژوهشی، مسوولان و دست اندرکاران شهرستان و دانشگاه تقدیر شد.
12345