اخبار و رويدادها: اجرای قرارداد پژوهشی در حوزه معدن با شرکت آرمان گهر سیرجان
ورود به سايت

اجرای قرارداد پژوهشی در حوزه معدن با شرکت آرمان گهر سیرجان
سه شنبه ۲۴ اردیبهشت ۱۳۹۸- ۱۰:۰۷:۲۴

اجرای قرارداد پژوهشی در حوزه معدن با شرکت آرمان گهر سیرجان

قرارداد پژوهشی «استفاده از نوار نقاله و ماشین‌های استخراج سطحی در معدن شماره یک شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر» در دانشگاه صنعتی شاهرود به انجام رسید.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه صنعتی شاهرود و به نقل از دکتر سید محمد اسماعیل جلالی دانشیار دانشکده مهندسی معدن، نفت و ژئوفیزیک دانشگاه یکی از مشکلات ذاتی معادن روباز، افزایش عمق معدن با زیاد شدن عمر آن‌ها است. این امر باعث طولاني‌تر شدن مسيرهاي باربري و افزايش زمان حمل بار شده و به افزايش تعداد كاميون‌ها (سیستم‌های حمل) منجر می‌شود. در این شرایط با توجه به هزینه‌های سرمایه‌گذاری و عملیاتی قابل توجه تامین کامیون‌ها، ممکن است این سیستم حمل و نقل صرفه اقتصادی خود را از دست دهد.

دکتر جلالی با اشاره به این که مجموعه معدنی گل‌گهر، یکی از بزرگ‌ترین مجموعه‌های معدنی سنگ‌آهن کشور متشکل از 6 معدن مختلف است افزود: معدن شماره یک گل‌گهر سیرجان، با ذخیره 200 میلیون تن سنگ‌آهن و به عنوان یکی از بزرگترین معادن روباز کشور، در حال حاضر با مشکل افزایش فواصل حمل و کاهش صرفه اقتصادی سیستم حمل کامیونی مواجه شده است.

ایشان یکی از راهکارهای مقابله با این مشکل را استفاده از سیستم‌های حمل پیوسته از جمله استفاده از سیستم حمل با نوار نقاله عنوان نمود و گفت: امروزه در معدنکاری سطحی بزرگ ‌مقیاس، سیستم‌های سنگ‌شکنی داخل پیت و حمل با نوار نقاله (IPCC) یکی از پر کاربردترین سیستم‌های باربری پیوسته به شمار می‌آیند. از سوی دیگر موضوع استخراج پیوسته مواد با بهره‌گیری از ماشین‌های معدنکاری سطحی (Surface Miners) در کنار سیستم‌های حمل پیوسته می‌تواند در افزایش تولید و راندمان عملیات تأثیر به‌سزایی داشته باشد. بر همین اساس قرارداد پژوهشی «استفاده از نوار نقاله و ماشین‌های استخراج سطحی در معدن شماره یک شرکت معدنی و صنعتی گل‌گهر»  از طرف شرکت آرمان گهر سیرجان در دانشگاه صنعتی شاهرود منعقد و به انجام رسید.

5

سیستم حمل کامیونی در معادن روباز

7

نمایی از سیستم حمل با نوارنقاله در معادن روباز

دکتر جلالی به عنوان مجری طرح مذکور به بیان روند اجرای این پروژه پرداخت و افزود: به منظور اجرای این پروژه در ابتدا با طراحی، جانمایی و سپس امکان‌سنجی سناریو‌های مختلف حمل مواد توسط نوار نقاله، بهترین سناریو حمل پیوسته مواد توسط نوار نقاله در این معدن انتخاب و الزامات فنی و ساختاری آن طراحی شد. در مرحله بعد، ارزیابی‌های فنی نشان دادند که با ایجاد یک سری اصلاحات در طرح و برنامه‌ریزی تولید در معدن، امکان استخراج مواد دوباره این معدن توسط ماشین‌های استخراج سطحی وجود دارد.

وی همچنین اضافه نمود: ارزیابی‌های اقتصادی نشان دادند که استفاده از سیستم حمل پیوسته با نوار نقاله به همراه استخراج مواد توسط ماشین‌های استخراج سطحی می‌تواند هزینه‌های استخراج و حمل مواد معدنی در معدن شماره یک گل‌گهر را تا 50 درصد کاهش دهد.

8

نحوه استخراج مواد معدنی با ماشین‌های استخراج سطحی (Surface Miners)

6

موقعیت معدن شماره یک در مجموعه معدنی گل‌گهر

12345